21.02.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

13 yaşındaki çocuklarını evlendiren aileye mahkemeden tokat gibi yanıt!

  • 3.Sayfa
  • 13 Ocak 2021
  • 13 yaşındaki çocuklarını evlendiren aileye mahkemeden tokat gibi yanıt! için yorumlar kapalı
  • 377 KEZ OKUNDU

Suriyeli 13 yaşındaki Fatma C.’nin akrabasıyla evlendirilip hamile kalması nedeniyle açılan davada, kocası ve annesi hakkındaki beraat kararı istinaf mahkemesinden döndü.

13 yaşındaki çocuklarını evlendiren aileye mahkemeden tokat gibi yanıt!

Son Güncelleme 13 Ocak 2021 by admin

Dava dosyasına göre, yaklaşık 5 yıl önce Fatma C. isimli kız çocuğu, Suriye iç savaşından kaçarak ailesiyle birlikte Ankara’da yaşamaya başladı. 13 yaşındaki Fatma C., 2017’de akrabası Abdulkerim J. (26) ile imam nikâhıyla evlendirildi. Küçük kız, Abdulkerim J.’den hamile kaldı. Alemdağ Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi, suç duyurusunda bulundu. Abdulkerim J. ve çocuğun annesi Emanı B. hakkında, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkemede anne Emanı B., “Korusun, kollasın diye kızımın evlenmesine müsaade ettim. Suriye yasalarına göre 13 yaşını bitirmiş bir kız çocuğu evlenebilir. Yaptığımız Suriye mevzuatına göre bir evliliktir” dedi. Mahkeme, Türkiye’deki yasaları bilmedikleri gerekçesiyle beraat kararı verdi.

‘HAYATIN AKIŞINA AYKIRI’

Küçük kızın avukatı Gizem Deniz Demirdizen, istinaf başvurusunda bulundu. Demirdizen, TCK’ya göre ceza kanunlarını bilmemenin mazeret sayılamayacağını belirterek, “Sanıklar her ne kadar Türkçe bilmemesi sebebiyle Türk kanunlarından haberdar olmadıklarını ve Suriye kanunlarına göre yaptıklarının yasal olduğunu ifade etseler de, sanık Abdulkerim 2 yıldır, sanık Emanı B. ise 5 yıldır Türkiye’dedir ve sanıkların hiçbir şekilde Türkçe öğrenmemiş olması ve kanunlardan haberdar olmaması hayatın olağan akışına aykırıdır” dedi. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 27. Ceza Dairesi, 16 Aralık 2020’de “mağdure vekilinin istinaf itirazlarını yerinde görerek” hükmün bozulmasına karar verdi.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  5 yıldır boşanamayan kadının yardım çığlığı: "Sokakta ölmek istemiyorum"
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ