Lösev
24.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Yer fıstığı hasadı başladı

Yer fıstığı hasadı başladı

Son Güncelleme 30 Eylül 2020 by

Adana’da Yer fıstığı hasadı başladı. Türkiye’nin yer fıstığı üretiminde %53 payı olan Adana’da yer fıstığı hasatı yüksek verim beklentisi ile başladı.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre , geçen yıl kentte 213 bin 527 dekarda ekilen ve 90 bin 424 ton rekolte alınan yer fıstığında hasat heyecanı başladı.

Türkiye üretiminin yüzde 53’ünü tek başına gerçekleştiren Adana’da bu sene, 250 bin dekardan toplamda 106 bin ton yer fıstığı rekoltesi alınması bekleniyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, Ceyhan ilçesi Çakaldere Mahallesi’nde yer fıstığı hasadına katıldı.

Adil Alan, dünyada bitkisel yağ üretiminde üçüncü sırada yer alan yer fıstığının hayvan besleme ve insan gıdasında da önemli yeri olduğunu belirtti.

Adana’nın yer fıstığı üretiminde artış kaydedildiğini aktaran Alan, şöyle konuştu:

“Genel olarak baktığımızda ilimizde yer fıstığı üretiminde ciddi bir artış söz konusu çünkü üreticinin tercihinin pamuktan yer fıstığına doğru kaydığını görüyoruz. Geçen yıl yaklaşık 90 bin ton olan üretimin bu yıl 106 bin tona kadar yükselmesini tahmin ediyoruz. Bu yıl verimde ciddi bir artış söz konusu. Dekara yaklaşık 423 kilogram verim bekliyoruz.”

Alan, kentte yer fıstığının işlenerek katma değerini artıracak tesislerin kurulması için destek sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Adana'da kontrolden çıkan araç park halindeki araca çarptı: 1 yaralı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ