29.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Limon Üreticileri Hasat Öncesi Endişeli

  • Adana'da
  • 30 Temmuz 2020
  • Limon Üreticileri Hasat Öncesi Endişeli için yorumlar kapalı
  • 532 KEZ OKUNDU
Limon Üreticileri Hasat Öncesi Endişeli

Son Güncelleme 30 Temmuz 2020 by

Türkiye’nin limon gereksiniminin yüzde 35’ini tek başına karşılayan Adana’dahi yapımcılar yaklaşan hasat evveli ‘ihracat ön müsaade koşulu’nın kaldırılmasını istiyor.

Türkiye’nin limon gereksiniminin yüzde 35’ini tek başına karşılayan Adana’dahi yapımcılar yaklaşan hasat evveli ‘ihracat ön müsaade koşulu’nın kaldırılmasını istiyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Eğer mayer cinsi limon vatan dışına gitmezse iç pazara çok geleceğinden ötürü ağaçlarda kalacaktır. Çiftçimiz soğan ve patateste olduğu gibi hayal kırıklığına uğramasın” dedi.

Türkiye’nin turunçgiller üretiminin 3’te 1’ini limon gereksiniminin dahi yüzde 35’inden çoğunu karşılayan Adana’dahi limon hasadı Ağustos ayının ortasında başlayacak. Ancak korona virüs sebebiyle limon ihracatına 31 Ağustos 2020 tarihine kadar ön müsaade koşulu getirildi. Patates ve soğanda zarar eden yapımcılar şimdi dahi yaklaşan limon hasadı evveli Tarım ve Orman Bakanlığından ön müsaade şartının kaldırılmasını talep ediyor.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, İHA muhabirine yaptığı bildirimde, Mayıs ayında depolarda artan limonların belli bir kota açılarak vatan dışına gönderildiğini belirtti.

Narenciye ürünlerinde Mayıs ayındaki poyraz sebebiyle verim sorunu olduğuna fakat mayer cinsi limonun veriminde bir problem olmadığına dikkat çeken Doğan, “Bu yıl Akdeniz bölgesinin tamamında 15-24 Mayıs tarihleri arasında sıcak hava ve kuzeyden esen poyraz sebebiyle turunçgiller ağaçlarındaki meyvelerin çeşitlere göre bazılarında çok bazıların dahi az dökülme yaşandı. Mayer cinsi limon ancak Haziran ayında yineleme çiçek açarak o açığı kapattı. Sadece enterdonat cinsi limonda verim az. Enterdonat cinsi limon yalnızca vatan dışına satıldığı amacıyla onun iç pazar ile ilgisi yok. Ancak mayer cinsi limon hem iç üstelik dış pazara gittiği amacıyla bu limonun kesinlikle vatan dışına gönderilmesi gerekir” diyerek konuştu.

Üreticilerin soğan ve patateste olduğu gibi problem yaşamamasını istediklerini bildiren Doğan, “Eğer ‘ihracat ön müsaade koşulu’ olursa limon çiftçinin elinde kalır ve zarar eder. Çiftçinin zarar etmemesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den biran evvela ‘ihracat ön müsaade koşulu’nın kaldırılmasını talep ediyoruz. Eğer limon vatan dışına gitmezse iç pazara çok geleceğinden ötürü ağaçlarda kalacaktır. Çiftçimiz soğan ve patateste olduğu gibi hayal kırıklığına uğramasın” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Çay'dan Adana ve Mersin'deki vatandaşlara Yayla Daveti

Öte yandan Doğan, limonun fiyatının geçen seneye göre bir oran artarak hasat esnasında 2 ile 2 buçuk lira arasında satılacağını beklediklerini kaydetti. – ADANA

İhracat, Türkiye, Adana, Ekonomi, Son Dakika

Haber Yayın Tarihi: 30.07.2020 10:01

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ