27.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Adana’da Kebap Tüketiminde Tarihi Düşüş

  • Adana'da / Güncel / Ekonomi
  • 29 Nisan 2020
  • Adana’da Kebap Tüketiminde Tarihi Düşüş için yorumlar kapalı
  • 1.217 KEZ OKUNDU
Adana’da Kebap Tüketiminde Tarihi Düşüş

Son Güncelleme 29 Nisan 2020 by

Kebabın başkentinti Adana’da Adana kebap tüketimi Covid-19 pandemisi sebebiyle %80’den fazla düşüş gösterdi.

Adana Kebapçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şefik Arslan, bu şekilde yüksek bir tüketim düşüşünün Adana tarihinde ilk kez olduğunu özellikle söyleyerek, “Kebapçı esnafı hiçbir zaman böyle uzun süre kapalı kalmadı” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs salgınının engellenmesi amacıyla ülke genelinde bütün restoran, lokanta ve kafe gibi iş yerleri 17 Mart tarihi itibariyle kapılarına geçici olarak kilit vurmak zorunda kaldı. Restoranlar müşterilerine sadece paket ve gel-al sistemleri ile hizmet vermeye devam ederken, birçok iş yeri önlem amacıyla tamamen kapatmayı tercih etti. Bu tedbirler nedeniyle kebabın başkenti olarak bilinen Adana’da günlük olarak tüketilen et 30 tondan 5 tona düştü.

“Esnafın yüzde 80’i kapattı”

Adana Kebapçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şefik Arslan : “2 bin 200 civarında esnafımız var. Bunun yüzde 80’i tam kapalı. Yüzde 20’si de paket sipariş olarak çalışıyor. Ancak paket siparişte pek tutulmuyor. İnsanlar bu süreçte dışarıdan yemek yemeyi pek düşünmüyor” diye konuştu.

“İlk kez böyle düşüş yaşandı”

Et tüketimindeki bu miktarda bir düşüşün Adana tarihi boyunca görülmediğini savunan Arslan, “Kebapçı esnafı hiçbir zaman böyle uzun süre kapalı kalmadı. Ramazan Bayramı’nda bile kebapçılar kapatmazdı dükkanlarını. Bir tek Kurban Bayramı’nda kapatırlardı. Adana tarihinde ilk kez böyle hızlı bir düşüş yaşandı. Yüzde 80-85 civarında düştü tüketim” ifadelerini kullandı.

Kentte uzun yıllardır kebapçılık yapan ve dükkanını Ramazan ayı nedeniyle açan Yaşar Aydın kendisine göre tüketimin yüzde 90 oranında düştüğünü söyledi. Aydın, “Adana kebap olarak bilinir. Adana’da tüketilen etin yüzde 70-80’ı kebaba gidiyor gerisi yemeklerde tüketiliyor. Çoğu esnaf da kapalı olunca o etler de tüketilmiyor. Ülkelerden, şehirlerden insanlar kebap yemeye geliyordu. Herkes bu virüsün gitmesini bekliyor. İnşallah bir an önce bu virüs geçer ve insanlar misafirlerini bu kebap cennetinde ağırlar. Çünkü Adana kebap dedin mi üstüne başka bir yemek yok. Bu süreçte yapacak bir şey yok, bekleyeceğiz” dedi.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Cumhuriyetin ikinci yüzyılında Ceyhan atağa kalkacak
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ