29.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Adana’da buz talebinde patlama

  • Adana'da / Güncel
  • 27 Temmuz 2019
  • Adana’da buz talebinde patlama için yorumlar kapalı
  • 940 KEZ OKUNDU
Adana’da buz talebinde patlama

Son Güncelleme 27 Temmuz 2019 by

Adana’da buz talebinde patlama

Adana’da sıcak yaz günlerinde buz imalathanelerinde yoğunluk yaşanıyor. Makine ile üretilen yaprak buzlara vatandaşlar ve gıda sektöründe hizmet veren iş yerleri yoğun ilgi gösterirken, 40 kilogramlık buz çuvalları 10 liradan satılıyor.

Türkiye‘nin en sıcak kentlerinden Adana’da, yaz aylarında buz talebinde adeta patlama yaşanıyor. Buz imalathaneleri talebe yetişmekte zorlanırken, kalıp buza göre çok daha ucuz olan yaprak buz ise yeni ilgi odağı oldu. Günlük 20 ton yaprak buz imalatı yapan tesis, talebe yetişmeye çalışıyor.

Hava sıcaklığının yaklaşık 40 derece seyrettiği Adana’da özel bir makine sayesinde elde edilen yaprak buzlara vatandaşlar ve gıda sektöründe hizmet veren iş yerleri yoğun talep gösteriyor. Perakende ve toptan olarak alınabilen 40 kilogramlık buz çuvallarının adedi 10 liradan satılıyor. Dikenli incir, su ve balık satan işletmeler buz  imalathanesinin en iyi müşterileri arasında yer alıyor.

Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgasının etkisinin yoğun olarak hissettirdiği Adana’da, son günlerde sabahın ilk saatlerinden itibaren üretim haneye gelenler ile özel sipariş verenler, buz çuvallarını kısa sürede tüketiyor.

“GÜNLÜK 2 MAKİNE 20 TON ÜRETİYOR”

İşletme Sorumlusu İdris Çetin 2 makine ile 20 ton üretim gerçekleştirdiklerini belirterek, “Yukarıda bizim makinemiz var. Suyu buz haline getiriyor ve kırıp aşağıya atıyor. Bizde bu buzu su satanlara, incir satanlara, balıkçılara ve Adana halkına satıyoruz. Her gün makinenin bakımlarını yaparak elimizden geldiği kadar herkese yetiştirmeye çalışıyoruz. 15 yıldır bu işi yapıyoruz. Günlük 2 makine 20 ton üretiyor. Bu sıcaklarda Adana halkına yetmiyor. Yetiştiremiyoruz” ifadelerini kullandı.

“EN UCUZ BUZU SATIYORUZ”

Bazı buz fabrikalarından daha yoğun iş yaptıklarını belirten Çetin, “Çuval olarak satıyoruz. Büyük çuvallarımız 10 liradan satılıyor. Fabrikalardan daha çok satıyoruz. Bizim buzumuz fabrika buzlarından daha çok ucuz. Fabrikanın tek bir kalıp buzu 8 lira. O daha yarım çuvalı doldurmuyor. Biz tüm çuvalı 10 liraya satıyoruz. En ucuz buzu satıyoruz. Yer imkanımız olsa daha fazla makine kurup üretim yapacağız” diye konuştu.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  TFF 1.Ligde Haftanın Hakemleri Açıklandı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ