Lösev
21.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Cinsel İlişki Sırasında Kasıkta Ağrı Neden Olur, Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

  • Yaşam / Sağlık
  • 30 Kasım 2022
  • Cinsel İlişki Sırasında Kasıkta Ağrı Neden Olur, Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı? için yorumlar kapalı
  • 455 KEZ OKUNDU

Cinsel ilişki sırasında kasıkta ağrı pek çok kadının karşılaştığı bir durumdur. Tıptaki adı disparoni olan bu ağrı, kasık bölgesinde ağrı, yanma, batma gibi belirtiler gösterir. Peki, cinsel ilişki sırasında kasıkta ağrı neden olur, ağrı olmaması için ne yapılmalı? İşte cinsel ilişki sırasında ağrı ile ilgili detaylar…

Cinsel İlişki Sırasında Kasıkta Ağrı Neden Olur, Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Cinsel İlişki Sırasında Kasıkta Ağrı Neden Olur, Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Cinsel ilişkide birleşme esnasında vajina girişi ve kasıklarda ağrı, acı ve batma gibi hisler oluşabilir. Bunun adına tıpta disparoni denmektedir. Cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyen disparoni rahatsızlığı ya da vajinismus, kasıkta ağrıya ve kasılmayara neden olmaktadır.

Cinsel ilişki sırasında kasıkta ağrı neden olur?

Cinsel ilişki sırasında ağrı nedenleri hakkında Jinekolog Op. Dr. Süleyman Eserdağ önemli bilgiler paylaştı.

“Cinsel birleşme sorasında yaşanılan ağrı, acı, yanma, batma gibi her türlü rahatsızlık verici hisleri ‘cinsel ilişki ağrısı’ (Disparoni) kapsamında tanımlıyoruz. Ülkemizde ve tüm dünyada oldukça sık görülen kadın ve erkeklerde rastlanılan bir cinsel fonksiyon problemidir. Amerikan Psikiyatri Derneği’nin 2013 de yayınlanan DSM 5 sınıflandırma sistemine göre ‘Vajinismus sorunu’ ile aynı kategoride; ‘Genitopelvik ağrı ve Birleşme Bozukluğu’ grubunda yer almaktadır.

Vajina girişinde, kızlık zarının hemen ön kısmında ince cilt dokusu ile kaplı anatomik bölgeye ‘vestibulm’ adını vermekteyiz. Vulvar Vestibulit Sendrom (VVS) bu bölgenin yangısına bağlı olarak cinsel ilişkide ağrı, acı, yanma, gibi şikâyetlerle kendisini gösteren bir cinsel problemdir. ‘Vulvar Vestibulitis’ ve ‘Vestibulodini’ gibi tıbbi terimlerle de ifade edilir.”

Cinsel İlişki Sırasında Kasıkta Ağrı Neden Olur, Ağrı Olmaması İçin Ne Yapılmalı

Cinsel ilişki sırasında ağrı olmaması için ne yapılmalı?

Bazı yöntemlerle kendinizi sekse hazırlayarak ağrı hissini azaltmanız mümkün. Ancak vajinal bir problemden kaynaklanması ihtimalini göz önünde bulundurarak, öncesinde bir jinekolog’tan yardım almanızı tavsiye ederiz.

  • Vajinal kuruluk sorununuz varsa bu ağrıya neden olabilir. Buna engel olmak için kayganlaştırıcı doğal ürünlerden kullanabilirsiniz.
  • İlişki öncesi mesanenizi boşaltmanız kasıklara baskıyı hafifletecek ve ağrının oluşmaması için yardımcı olacaktır.
  • Sıcak bir duş alın.
  • Ağrıya sebep olan cinsel aktivitelerde bulunmayın.
Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  En İyi Korunma Yöntemi Nedir? En İyi Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgiler (Erkek & Kadın)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ