Lösev
24.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Başkan Seçer’den üreticilere Tarımsal İnovasyon Merkezi müjdesi

  • Mersin
  • 20 Şubat 2024
  • Başkan Seçer’den üreticilere Tarımsal İnovasyon Merkezi müjdesi için yorumlar kapalı
  • 74 KEZ OKUNDU
Başkan Seçer’den üreticilere Tarımsal İnovasyon Merkezi müjdesi

Son Güncelleme 20 Şubat 2024 by admin

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, kentte Tarımsal İnovasyon Merkezi kuracaklarının müjdesini vererek, “Fide, fidan üretimi serası kuracağız. Toprak analizi, kompost gübre üretimi, çocuk tarım alanı olacak. Burada üreticilere nasıl dikim, ilaçlama ve aşı yapılır bunları öğreteceğiz” dedi.

 

Seçer, ‘Akdeniz İlçesi Tarımsal Destekler Töreni’ne katılarak üreticilerle bir araya geldi. Tören kapsamında Akdeniz ilçesinde yaşayan 119 üreticiye 3 bin 694 adet zeytin fidanı, 15 üreticiye 393 adet Trabzon hurması, 1 adet üzüm sıkma ve 6 adet hamur yoğurma makinesi, 2 bin 500 üreticiye de 25 bin litre sıvı organik gübre desteği sağlandı.

 

 

“Üreten, çalışan herkese destek var”

 

Törende konuşan Başkan Seçer, tarımda önemli çalışmalar yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini ifade ederek, “Biz çalışan, üreten, didinen, helal kazanç için gecesini gündüzüne katan Mersinlileriz. Güçlü bir memleketiz, güçlü bir halkız. Bütün bunları biliyoruz. Onun için üretime, üreticiye destek veriyoruz. Hamasetle değil, uygulamayla, icraatla yapıyoruz. Üreten, çalışan herkese destek var” ifadelerini kullandı.

 

 

“Bin 875 üreticiye 56 bin 555 zeytin fidanı verilecek”

 

Usulüne uygun teknikle yapılan üretimin güzel sonuçlar vereceğini vurgulayan Seçer, “Büyükbaş hayvan yetiştiricilerine yem, arı yetiştiricilerine alet-ekipman desteği, küçük ölçekli balıkçılara ekipman desteği veriyoruz” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesinin herkesin belediyesi olduğunu ve kendisinin de herkesin belediye başkanı olduğunu kaydeden Seçer, “Burada güzel işler yapacağız. Zeytin fidanı desteği yapacağız. Göreve geldiğimiz günden bu yana her yıl düzenli yapıyoruz. Bu yıl da Mersin’de bin 875 üreticimize, 56 bin 555 fidan dağıtacağız. Bugün Akdeniz’de 119 üreticiye 3 bin 694 adet fidan dağıtımını gerçekleşiyoruz” diyerek ilk kez Trabzon hurması desteğini de hayata geçirdiklerini duyurdu. Seçer, ekonomik getirisi fazla olan Trabzon hurmasının 7 ilçede 7 bin 78 adet dağıtılacağını söyledi.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Başkan Seçer: "Mersin Büyükşehir örnek belediyelerden biridir”

 

Konargöçer Yörükler için yaptıkları güneş paneli desteğini bu yıl artırdıklarını söyleyen Seçer, “Mart ayında güneş paneli dağıtımı yapacağız. Geçen yıl 360 adet yaptık. Çok talep olduğu için bu yıl 400 adete çıkardık” derken, verdikleri sulama borusu desteğinin de bilgilerini paylaşarak, “Sulama borusu desteğimizi toplamda 255 kilometre yaptık. Her yıl 100 kilometre dağıtım yapacağız. Akdeniz’e de 8 bin 500 metresini ayırdık” şeklinde konuştu.

 

 

“Mersinimizi modern balık haline kavuşturacağız”

 

Kazanlı bölgesinin de ihtiyacı olan Tarımsal Güneş Enerji Santrali (GES) projesinden bahseden Seçer, “GES projelerine destek vereceğiz. Toplamda 75 sulama kooperatifinin bu şekilde ihtiyacı olduğunu tespit ettik. Bunlarla proje kapsamında çalışacağız ve destek vereceğiz. Modern Su Ürünleri ve Toptancı Balık Hali, kıyı kenti ve balıkçılıktan geçinen binlerce insanın olduğu Mersin’in modern bir balık hali yok, balık pazarı var. İptidai balık pazarları ve toptan satışının olduğu bölgeler var ama biz Mersinimizi modern bir balık haline kavuşturacağız” ifadelerine yer verdi.

 

 

“Tarımsal İnovasyon Merkezi kuracağız”

 

Seçer, bir diğer projeleri olan Tarımsal İnovasyon Merkezinin bilgilerini de aktararak, “Fide, fidan üretimi serası kuracağız. Toprak analizi, kompost gübre üretimi, çocuk tarım alanı olacak. Çocuklara tarımı ve tarım bilincini öğreteceğiz. Üretimi küçüklükten öğrensinler. Üretici eğitim birimimiz olacak. Burada üreticilere nasıl dikim, ilaçlama ve aşı yapılır bunları öğreteceğiz. İşimiz gerçekten çok ama enerjimiz, azmimiz ve inancımız var. Gece gündüz, yağmur çamur demeden çalışacağız. Bizi çalışmak kurtaracak” dedi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ