fbpx
26.03.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Katar’ın gönderdiği yaşam konteynerlerini taşıyan iki gemi İskenderun’a ulaştı

  • Hatay
  • 04 Mart 2023
  • Katar’ın gönderdiği yaşam konteynerlerini taşıyan iki gemi İskenderun’a ulaştı için yorumlar kapalı
  • 10 KEZ OKUNDU
Katar’ın gönderdiği yaşam konteynerlerini taşıyan iki gemi İskenderun’a ulaştı
Lösev

Son Güncelleme 5 Mart 2023 by admin

Katar’ın gönderdiği yaşam konteynerlerini taşıyan iki gemi İskenderun’a ulaştı. Türkiye’yi sarsan depremlerin ardından yardımlarına devam eden Katar’ın yurda gönderdiği yaşam konteynerlerini taşıyan gemi İskenderun’da limana demirledi.

 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Türkiye’nin 11 kentinde yıkım yaşandı. Depremin hemen ardından Türkiye’ye yardım ulaştıran ülkeler arasında yer alan Katar, arama kurtarma desteği, yardım malzemeleri ve sahra hastanesinin ardından yaşam konteynerleri gönderdi. Toplamda 14 gemi ile 4 bin 500 yaşam konteynerin gelmesi beklenirken, ilerleyen günlerde toplam rakamın 10 bini aşabileceği öğrenildi.

 

Bin 400 konteyner ile yola çıkan 7 gemiden ikisi İskenderun Yazıcı Limanı’na yanaştı. Katar Devleti Ankara Büyükelçisi Şeyh Muhammed bin Nasır bin Jassim Al Sani, bölgeye koordinatör vali olarak gönderilen Kırklareli Valisi Birol Ekici ve beraberindeki, heyet, 306 yaşam konteynerini taşıyan Al-Hadbaa isimli gemiyi karşıladı.

 

Katar’ın vermiş olduğu desteklerin hayatın normale döndürülmesinde son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Ekici, “Katar sadece bu konteynerler ile değil depremin ilk olduğu anda 50 uçakla bölgemize insani yardımda gönderdi. Bölgedeki insanlarımızın hayat kalitelerinin yükseltilmesi için sürekli bizlere destek oldular. Katarlı kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu konteynerleri buradan direkt Hatay’a sevk edeceğiz. Hatay’da konulacağı alanlar hazırlanmış durumda. Bunların bağlantılarını yapıp, insanlarımızı derhal buralara sevk edeceğiz. Kalıcı konutların teslimine kadar burada depremzedelerimizi misafir edeceğiz. Buradan kendilerine bir mesajını iletmek istiyorum. ‘Şükran kesiran bir elhiz Katar’ diyorum” dedi.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Tarihi Darb-ı Sak Kalesi depremde yıkıldı
Lösev
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ