02.10.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Sarıçam Çevre Felaketi İle Karşı Karşıya

Sarıçam Çevre Felaketi İle Karşı Karşıya

Son Güncelleme 27 Haziran 2019 by

Sarıçam Çevre Felaketi İle Karşı Karşıya

Adana’da bulunan mülteci kampının arıtmasından çıkan atıkların ilçedeki bir dereye karıştığı ve çevre kirliliğine yol açtığı iddia edildi. CHP bir dilekçe ile konuyu valiliğe iletti.

Türkiye’nin en büyük konteyner kenti olan ve 35 binin üzerinde mülteciyi barındıran Adana’nın Sarıçam ilçesindeki mülteci kampının atıkları Sarıçam’ı büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya getirdi. Meclis Üyesi Avukat İsmail Korkmaz konuyu valiliğe taşıdı.

DERE ATIK DOLDU, TARIM ALANLARI TEHLİKE ALTINDA

İddiaya göre Buruk Mahallesi’nde kurulu olan Türkiye’nin en büyük konteynır kenti olma statütüsünü de elinde bulunduran mülteci kampının arıtmadan çıkan atıkları ilçede bulunan Bolacalı Deresi’ne akıyor. Dereye akan atık dere üzerinde geniş bir atık tabakası oluştururken çevrede bulunan tarım arazilerini ve insan sağlığını da büyük tehdit ile karşı karşıya kalıyor.

VALİLİĞE TAŞINDI

Nüfusu ilk etapta 35 bin olan ancak 40 binin üzerine çıktığı ifade edilen kampın yetersiz altyapı ile oluşturduğu tehlikeyi yerinde inceleyen Sarıçam Belediye Meclis Üyesi Avukat İsmail Korkmaz, bölge halkı ve muhtarlar ile de görüşerek konunun çevre felaketine dönüşmeden önlem alınması için bir dilekçe ile Adana Valiliği’ne başvurdu.

DOĞA VE İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Kirliliğin oluştuğu bölgeye ulaşım olmadığı ve şikayetler üzerine ayçiçeği tarlalarından geçerek sorunu yerinde gördüklerini ifade eden Avukat Korkmaz, “Bu sorun hem mültecilerin hem de ilçe halkının sağlığını ve tarım alanlarını tehdit ediyor. O yüzden hızlıca valiliğe başvurduk, gerekirse milletvekillerimiz aracılığı ile TBMM’ye taşıyarak takipçisi olacağız” diye konuştu.

 

Kaynak : Adana Haber Ajansı

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Liseli gençler siber suçlara karşı bilgilendirildi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ