28.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Mezun Olduğu Üniversiteye Rektör Olan Tuncel’den Tavsiyeler

  • Çukurova / Adana'da
  • 16 Eylül 2020
  • Mezun Olduğu Üniversiteye Rektör Olan Tuncel’den Tavsiyeler için yorumlar kapalı
  • 464 KEZ OKUNDU
Mezun Olduğu Üniversiteye Rektör Olan Tuncel’den Tavsiyeler

Son Güncelleme 16 Eylül 2020 by

Yıllar evvela tıp fakültesinden mezun olduğu Çukurova Üniversitesine geçen ay rektör olarak atanan Prof. Dr. Meryem Tuncel, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, “Bugün derslerinizi çalışmakla attığınız temeller geleceğinizin garantisidir. Yenilgilere dahi bir mağlubiyet olarak değil, öğrenme fırsatı olarak bakmalısınız. Birde yürekli olmalısınız zira her başarı, her pozitif farklılık cesurane atılan bir adımla başlar” dedi.

Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Anabilim Dalı Başkanlığı vazifesini yürütürken ‘Dalında Mükemmelliği Yakalamış’ tıp fakültesi profesörlerini onurlandırılmak hedefiyle verilen ‘Endowed Chair’ mükafatını kazanan Türk ilim insanı Prof. Dr. Meryem Tuncel, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’dahi yayımlanan karara göre Çukurova Üniversite Rektörü olarak atandı.

Yıllar evvela Çukurova Üniversite Tıp Fakültesinden mezun olan Prof. Dr. Tuncel, böylece mezun olduğu üniversiteye rektör olarak atanmış oldu. İHA muhabirine açıklamalarda teşhis edilen Tuncel, mezun olduğu üniversiteye rektör olarak atandığı amacıyla mesut ve mağrur olduğunu söyleyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 

“Her başarı, cesurane atılan bir adımla başlar”

Prof. Dr. Tuncel, “Böyle bir şey olacağını hiç hesaplamamıştım ancak mezun olduğunuz üniversiteye hizmet etme talihi hoş bir his. Çok memnunum. Öğrencilere tavsiye edebileceğim çok şey var. Birincisi bilhassa öğrencilerimizin ders çalışmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü hiç bir şey yapmasanız dahi seneler süratle geçip geçiyor. Bugün derslerinizi çalışmakla attığınız temeller geleceğinizin garantisidir. İkinci tavsiyem yenilgilere bir mağlubiyet olarak değil dahi öğrenme fırsatı olarak bakmaları. Daha ileri başarıları amacıyla başarı yolunda deneyim olarak bakmaları lüzum. Hiçbir vakit morallerini bozmamaları lüzumlu. Üçüncüsü şayet yürekli olmalılar. Çünkü her başarı, her pozitif farklılık cesurane atılan bir adımla başlar. Cesaret derken tedbirli olmak lazım ancak yürekli olmak çok önemli” diyerek konuştu.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Fahiş fiyat artışı yaptığı öne sürülen ev sahibi konuştu

 

“Maddi imkanlarımızı eğitime ve bilimsel incelemelere aktaracağız”

Üniversitenin milletlerarası arenada daha çok yer alabilmesi amacıyla lüzumlu çalışmaları gerçekletireceğini kaydeden Prof. Dr. Tuncel, “İlk planda hayatımızın fazlası iş yerinde geçtiği amacıyla herkesi içine alan bir çalışma kısmı hedefliyorum. Sonra üniversitenin milletlerarası arenaya daha çok açılmasını sağlamak istiyorum. Güzel şehrimiz Adana ile üniversitemizin işbirliğini daha çok sağlamak amacıyla elimizden geleni yapacağız. Hedeflerim arasında bunun yanı sıra tasarruf yapabileceğimiz bütün alanları teşhis edip, muhtemel muhtemel epey parasal imkanlarımızı eğitime ve bilimsel incelemelere transfer etmek var” biçiminde konuştu.

Yurt dışı talebe değişim programlarına rektörlük döneminde çok ehemmiyet vereceğini dahi kaydeden Tuncel, “Bu hususta amaçlarımız arasında ve bu hususta çalışmalarımıza süratle başlayacağız. Şu anda Covid-19 salgını sebebiyle dünya genelinde bir duraklama var ancak bu mevzuya çok ehemmiyet vereceğiz” dedi.

 

“Online eğitime hazırız”

2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Eğitimi’nin çevrimiçi olarak devam edeceğini açıklayan Prof. Dr. Meryem Tuncel, “Üniversitemiz ve altyapımız çevrimiçi eğitime hazır. Tüm teknik alanlarda olduğu gibi beklenmeyen sorunlar olur. Bunları dahi hesaplıyoruz. Bunun amacıyla dahi altyapımız ve teknik kadromuz hazır. Her şeyin yolunda gitmesini bekliyoruz” biçiminde konuştu.

Üniversiteye epey etkin öğrencilerin gelmesi amacıyla bir burs sistemi getirmeyi dahi hedeflediğini altını çizen Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, “Üniversitemize epey etkin öğrencileri çekebilmek amacıyla hususi bir burs sistemi ilerletmek istiyorum. Bunun amacıyla Adanamızın desteğine gereksinimimiz olacak. Başarılı öğrencilerimizi tam bursla Çukurova Üniversitemize bekliyoruz. Kentteki endüstri ve ticari odalarımız öğrenciler daha okurken staj yapıp iş bulmalarına katkı sunmak amacıyla istekleri olduğunu bize açıkladılar. Bu dahi mutlaka çok önemli” biçiminde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ