Lösev
24.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Görkemli Hatıralar Ceyhan’da

Görkemli Hatıralar Ceyhan’da

Son Güncelleme 21 Kasım 2022 by

Görkemli Hatıralar Ceyhan’da. Adana’nın ve Türkiye’nin incisi, küçük Adana olarak tabir edilen, medeniyetlere ev sahipliği yapmış Ceyhan’ın tüm güzellikleri, ilçenin ilk ve tek, Adana’nın tek kadın Belediye Başkanı Hülya Erdem’le ulusala, oradan uluslararası boyuta taşınıyor. Ceyhan’da halkçı belediyeciliğin en güzel örneklerini sergileyen Başkan Hülya Erdem’le Halk TV’nin beğeniyle izlenen, Gazeteci-Televizyon Programcısı Serhan Asker’in hazırlayıp sunduğu “Görkemli Hatıralar” ilçe halkıyla buluştu.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE CEYHAN TANITILDI

Hafta sonu sabah saatlerinde Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Yaşayan İnsan Hazinesi Dertli Divani ve Esen Şifa Kandemir’in katıldığı programda Türk Halk Müziği’nin geçmişten bu yana dillere destan olan en güzel eserleri seslendirildi. 1914-1918 yılları arasında Siirt’ten göç ederek Ceyhan’ın Kıvrıklı köyüne yerleşen Aşık Ferrahi’nin de saygıyla anıldığı programa Aşık Şifahi, büyük üstadın eserlerini seslendirdi.

SEVİYORUZ GÜZEL MEMLEKETİMİZİ

Geçmişten bugüne Ceyhan’ın kültür-sanat, edebiyat dünyasına sunduğu katkılar, yetiştirdiği sanatçılar, tarım ve sanayiye dair tüm kazanımların tanıtıldığı programda yüreği güzel kadınların hazırladığı sıkma ve börekler de programa renk kattı.

Ceyhan Belediye Başkanı Hülya Erdem’in girişimleriyle turizme kazandırılacak, 17. Yüzyılda Evliya Çelebi’nin Şahmeran ismini verdiği Ceyhan Yılankale, Ceyhan nehri kıyısında şifa dağıtan Lokman Hekim, 13. yüzyılda yaşamış Hitit Hükümdarı III. Hattuşili’nin eşi ve Hitit İmparatorluğu’nun kraliçesi Puduhepa’nın da yaşadığı Sirkeli Höyük, Roma döneminde Kilikya olarak bilinen bölgede yer alan Tatarlı Höyük’ün tanıtıldığı, konuşulduğu programda konuşan Başkan Erdem, “Özümüzle, sözümüzle, türkülerimizle, halayımızla, doğusuyla, batısıyla, Çukurovalı yüreklerimizle seviyoruz güzel memleketimizi” diye konuştu. Ceyhan’da temeli atılan petrokimya tesisleri ve hizmet vermeye başlayan organize sanayi bölgesiyle işsizliğin bir nebze olsun azalacağını kaydeden Başkan Hülya Erdem, “Ceyhan’ı daha  üst noktalara taşımak için sosyal belediyeciliği aksatmadan sürdüreceğiz. Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeydan Karalar’la birlikte daha güzel işlere imza atacağız” dedi.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Soğanda yoğun hasat dönemi başlıyor, fiyatlar düşecek

TÜRKİYE’NİN İNCİSİ CEYHAN

Milli sporcular Faruk Karadoğan, Kayhan Kaynak, Reşit Kaynak, Orhan Kaynak, Serap Aktaş, Ceyhanspor’da forma giyen Fatih Terim, sanatçılar Hakkı Bulut, Murat Kekilli, Murat Göğebakan, Atilla Taş, gazeteci Murat Ağırel, dansın usta ismi Tolga Han, oyuncu Tuğba Altıntop gibi isimlerin memleketi Ceyhan’ın Türkiye’nin incisi olduğuna dikkat çeken,Ceyhan’daki tüm insanları iyi ve kötü günlerinde yalnız bırakmamaya özen gösterdiğini kaydeden Başkan Erdem, ilçede kültür-sanat programlarına özel önem verdiklerini vurguladı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’a da selam gönderilen programda Hasan Saltık ve Neşet Ertaş da anıldı.

TEŞEKKÜR ETTİ

Adanalı yazar, gazeteci ve belgesel yönetmeni Nebil Özgentürk’ün de canlı bağlantıyla ayrı bir değer kattığı, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle Ceyhanlı çocuklara hediyelerin de sunulduğu programda Ceyhan Nehri’nin cennetten gelen nehirler arasına yer aldığına inanıldığını kaydeden Serhan Asker’in Ceyhan ilçesiyle ilgili bilgileri, yorumları izleyenler tarafından ilgiyle dinlenirken halk oyunları ekibinin Adana yöresine ait halayları, oyunları da büyük alkış aldı. Milyonların izlediği “Görkemli Hatıralar” programını Ceyhan’a taşıyan Serhan Asker’e teşekkür eden Başkan Hülya Erdem, program konuklarına Ceyhan Belediyesi Kadın Eli Birimi’nin hazırladığı el emeği göz nuru, manevi olarak birbirinden değerli hediyeler sundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ