29.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Çiftçilerin Saçlarında Tarım İlacına Rastlandı

  • Adana'da / Çukurova
  • 25 Şubat 2021
  • Çiftçilerin Saçlarında Tarım İlacına Rastlandı için yorumlar kapalı
  • 342 KEZ OKUNDU
Çiftçilerin Saçlarında Tarım İlacına Rastlandı

Son Güncelleme 25 Şubat 2021 by

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu, bir çok çiftçi üzerinde yaptığı bilimsel araştırmada koruyucu önlem almadan bahçelerde tarım ilaçları kullananların, kronik olarak kimyasallara maruz kaldığını bildirdi.
Çiftçilerin saçlarında tarım ilacı kalıntılarına rastlandı

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu, bir grup çiftçi üzerinde yaptığı bilimsel araştırmada koruyucu önlemleri takmadan bahçelerde tarım ilaçları kullananlarını, kronik olarak kimyasallara direk maruz kaldığını, saçlarında ve saç diplerinde bu ilaçlara rastlandığını saptadı. Bu durumun birçok kanser türünden obeziteye ve akut zehirlenmelere kadar önemli sağlık riskleri taşıdığını kaydeden Doç. Dr. Dağlıoğlu, yapılan saç analizi ile yasaklı tarım ilacı kullanımının da belirlenebildiğini net bir şekilde ifade etti.

Tarımın yoğun olarak yapıldığı Çukurova Bölgesi’nde araştırma başlatan ÇÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nebile Dağlıoğlu, yaklaşık 150 tarım üreticisi üzerinde yaptığı saç analizlerinde çiftçilerin ağız, deri ya da solunum ile vücuda alınan tarım ilaçlarına kronik olarak maruz kaldığını belirledi. Yaptığı çalışma ile ilgili bilgi veren Dağlıoğlu;

Kronik maruz kalım farklı yollarla oluyor. Çünkü tarım ilaçları ağız yoluyla, deriyle ya da solunumla alınabiliyor. Bunlar saç diplerinde birikiyor. Biz de çiftçilerimizin saçlarını belirli bir bölgeden toplayarak analiz ediyoruz.

Böylelikle onların hangi tarım ilacını ne kadar ve ne süreyle kullandığını, yani kronik maruz kalımlarını takip ediyoruz. Buradaki tarım ilaçları konsantrasyonlarını hesaplıyoruz. Böylelikle kişiye bir tehdit oluşturuyor mu bunun risk analizlerini yapıyoruz‘ dedi.

Çeşitli Kanser Türlerine Neden Oluyor

Yaptıkları son çalışmayla Çukurovalı çiftçilerin çeşitli kimyasallara yoğun olarak maruz kaldıklarını ve yasaklı ilaçların kullanımına rastladıklarını söyleyen Doç. Dr. Dağlıoğlu, şöyle konuştu:  ‘Kişinin ortalama 7-8 santimetrelik bir saç numunesi ile yaklaşık 8 ay öncesinden bugüne kadar kullandığı tarım ilaçlarını görebiliyoruz. En son Halk Sağlığı Anabilim Dalı ile yaptığımız bir çalışmada yaklaşık 150 çiftçiden örnek aldık. Orada gördük ki gerçekten bazılarının konsantrasyonu çok yüksek ve aynı zamanda Tarım Bakanlığı tarafından yasaklanmış tarım ilaçlarının da kullanıldığını belirledik. Tabi bu kronik maruz kalımın sağlığa birçok olumsuz etkisi de var. Bunlar birçok kanser türüne ve obeziteye neden oluyor. Şu an yürüttüğümüz bir diğer çalışmada, obezite olan kişilerin kanlarında bu tarım ilaçlarının tespitini yapıyoruz. Hormonal yapıyı bozuyor, üremeyi etkiliyor gibi birçok kronik maruz kalımın etkileri var. Akut zehirlenmeler de görülüyor.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Altın Birlik Tarım Adana’da Hizmet Vermeye Başladı

Tüm Çiftçilerimiz Bilgilendirilmeli

Adana’da çok fazla tarım ilacı kullanıldığını belirten Dağlıoğlu, çiftçilere uyarılarda bulunarak, ‘Çukurova bölgemiz tarımın yoğun yapıldığı bir bölge. Ama tarım ilaçları kullanılırken mutlaka kullanım kılavuzuna uyulmalıdır. Saha çalışmalarımızda çiftçilerimiz genellikle koruyucu ekipman, kıyafet giymiyorlar ve kendilerini korumuyorlar. Bunun biriktiğini düşünmeyip toksik etki olmayacağı kanısındalar. Yasaklı ilaçların kullanılmaması gerektiği, depolarında varsa bunları mutlaka en kısa zamanda imha yöntemine gitmeleri, aksi takdirde kronik hastalıklara maruz kalacakları noktasında çiftçilerimi bilinçlendirmemiz gerekiyor. Aslında bu şu anda bilimsel amaçlı yapılan çalışmalar ama bakanlığımız isterse biz bu çalışmamızı birçok ilde ve tarım işçisi grupta yapıp bunları Tarım Bakanlığımıza raporlayabiliriz’ diye konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ