27.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Barut : Ukrayna’da yurttaşlarımız neden mağdur ediliyor?

  • Adana'da / Siyaset / Güncel
  • 04 Temmuz 2019
  • Barut : Ukrayna’da yurttaşlarımız neden mağdur ediliyor? için yorumlar kapalı
  • 708 KEZ OKUNDU
Barut : Ukrayna’da yurttaşlarımız neden mağdur ediliyor?

Son Güncelleme 4 Temmuz 2019 by

Barut : Ukrayna’da yurttaşlarımız neden mağdur ediliyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, geçen hafta Ukrayna’ya giden 2 Türk öğrencinin uğradığı kötü muamele ve yaşadıkları mağduriyeti Meclis gündemine taşıdı. Öğrencilerin yaşadıkları olumsuzlukları paylaşan Barut, son dönemlerde Türk vatandaşlarına yaşatılan mağduriyetlerin giderilmesi için Dışişleri Bakanlığını hassasiyetle sorumluluğa davet etti.

ÖĞRENCİLERİN YAŞADIKLARINI ANLATTI

Türkiye Büyük Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuşan Ayhan Barut, “Geçtiğimiz hafta dil öğrenimi için öğrenci iki arkadaş Ukrayna ‘ya gidiyorlar. Öğrenciler, aracı şirket üzerinden her türlü iş ve işlemlerini hazırlayarak gerekli başvuruları yapıyor ve Ukrayna’ya varıyorlar. Ancak Ukrayna havaalanında, Ukrayna Sınır Birimi yetkilileri öğrencileri alıyor ve öğrencilere çeşitli sorular yöneltiyorlar. Günün sonunda öğrencilerin cebindeki para miktarını soruyor ve olması gereken miktarda para olmadığı gerekçesi ile içeri almıyor ve orada tutuyorlar” dedi.

“SON YILLARDA ALIŞKANLIK HALİNE GETİRDİLER”

Olaydan haberdar olunca Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği üzerinden görüşmeler yaptığını aktaran Ayhan Barut, “Yaptığımız görüşmelerde bu tutumun son yıllarda bir alışkanlık haline geldiğini ve vatandaşlarımızın mağdur edildiği bilgilerine ulaştım. Söz konusu uygulama Ukrayna ile ilişkilerimizde karşılıklı varılan bir mütakabat sonucu mudur?
Öyle ise ülkemiz için gerekli koşulları sağlamayan ve geri gönderilen kaç Ukraynalı vatandaş olmuştur? Ukrayna makamlarınca Türk vatandaşlarımıza yaşatılan bu mağduriyetlerin giderilmesi için Dışişleri Bakanlığını hassasiyetle sorumluluğa davet ediyorum” diye konuştu.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Adana'da Asfalt üretimi artıyor, yollar daha hızlı yapılıyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ