fbpx
26.03.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Adana’da orta hasarlı binalar da yıkılacak

Adana’da orta hasarlı binalar da yıkılacak
Lösev

Son Güncelleme 15 Mart 2023 by admin

Adana’da orta hasarlı binalar da yıkılacak. Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremler kentimizde de büyük hasarlara yol açtı. Adana’da 13 bina depremler nedeniyle yıkılırken, bir çok binada ağır hasar aldı.

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından, 20 Şubat’taki 6.4’lük Hatay depreminin kentte birçok binayı orta veya ağır hasarlıya çevirdiğini belirtti. Vali Elban, şuana kadar yapılan hasar tespit çalışmalarında 3 bin civarında ağır ve orta hasarlı bina tespitinin yapıldığını, çalışmaların tamamlanmasıyla bu sayının daha da artabileceğini söyledi.

Orta hasarlı binaların da ağır hasarlı statüsüne eklendiğini ve bu binalarında yıkılacağını açıklayan Vali Elban, Adana’da yapılacak toplu konutlar hakkında da bilgi verdi.

Yeni Konutlar Şambayadı ve Buruk’ta

Elban, evleri yıkılan ve yıkılacak olan vatandaşlara Çukurova ilçesi Şambayadı Mahallesi ve Sarıçam ilçesi Buruk Mahallesinde toplu konutlar yapılacağını belirtti.

Vali Elban, konutlar teslim edilinceye kadar vatandaşların isterlerse yeni kurulacak konteyner kentte ikamet edeceklerini veya kira yardımı desteğinden faydalanarak kendi buldukları bir yerde oturabileceklerini söyledi.

Orta hasarlı binalar ilgili daha önce  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum şu açıklamaları yapmıştı:

“Ayakta kalan binaların yüzde 20’si yıkılması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız ‘Güçlendirme işini yapmayalım, orta hasarlı binaları da aynı ağır hasar gibi güçlendirme yapmadan yeni bina yapıp vatandaşımıza teslim edelim’ dedi. Orta hasarlıları da ağır hasarlı statüye koyduk. 653 bin bağımsız yapı yapıp vatandaşa teslim edeceğiz. Bunun için de 1 yıla ihtiyaç var. Daha önce de teslim edeceğimiz konutlar olacak.”

 

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Başkan Çetin'i duygulandıran öğretmen
Lösev
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ