29.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

ADANA Topraksız tarımla çilek üretip yurt dışına satıyor

  • Adana'da
  • 27 Mart 2021
  • ADANA Topraksız tarımla çilek üretip yurt dışına satıyor için yorumlar kapalı
  • 837 KEZ OKUNDU
ADANA Topraksız tarımla çilek üretip yurt dışına satıyor

Son Güncelleme 10 Nisan 2021 by

Topraksız tarımla çilek üretip yurt dışına satıyor, ADANA’da girişimci Merve Başak (26), Hindistan cevizinin kabuğundan elde edilen kokopit malzemesinden, topraksız tarım teknolojisiyle çilek üretmeye başladı.
ADANA Topraksız tarımla çilek üretip yurt dışına satıyor

Topraksız tarımla çilek üretip yurt dışına satıyor. ADANA’da girişimci Merve Başak (26), Hindistan cevizinin kabuğundan elde edilen kokopit malzemesinden, topraksız tarım teknolojisiyle çilek üretmeye başladı. Yıllık 18 ton rekolte hedefleyen Başak, ilk hasadının ardından yurt dışına çilek ihraç etmeye başladı. Kentte yatırım danışmanlığı yapan Merve Başak, topraksız tarım teknolojisini araştırarak Hindistan cevizi kabuğundan üretilen kokopit malzemesine çilek ekmeye karar verdi. 2,5 yıl boyunca araştırma yapan Merve Başak, 2020 yılına ait haziran ayında projesini hayata geçirmek için sera inşasına başladı. Yaklaşık 350 bin lira civarında harcama yaptığını belirtirken, 30 bin çilek fidesini kokopite ekti. 2 aydır hasat yapan Başak, işinin başından ayrılmayarak gününü kendi çilek serasında harcıyor.

YURT DIŞINA İHRACAT YAPMAYA BAŞLADI

2,5 yıl önce zirai alanda ailesiyle birlikte yatırım yapmayı düşündüğünü söyleyen Başak, kentte topraksız çilek üreticisi olmadığını görünce çilek ekmeye karar verdiğini belirtti. 1,5 dönümlük serasına 30 bin çilek fidesi ektiğini söyleyen Başak, ”Yaklaşık 60 gündür meyve toplamaya başladım. Çileğe talep hem iç piyasada çok yüksek. Günlük 150 ila 200 kilo arası hasat yapıyoruz. Haftalık ise 1 tona yakın meyve alıyoruz. Yetiştirdiğimiz çilekler dayanıklı olduğu için Türkiye’nin her iline gönderiyoruz. Yurt dışında ise Azerbaycan, Gürcistan’a ihracat yapmaya başladık. Yıllık 18 ton rekolte hedefliyoruz. Fiyatlarımızın sezon ortalaması ise 13 lira” diye konuştu.

GÖREN KADINLAR CESARET ALIYORLAR

İlk işe başladığında çok korktuğunu dile getiren Başak, Türkiye’nin her ilinden kadınların yatırım için kendisine ulaştığını kaydetti. Kadınlara danışmanlık için özel ilgilendiğini aktaran Başak, ‘Kadınlar benden görüp cesaret alıyorlar. Çok imkansız bir şey değil. Kadınlarımız cesur olsunlar’ ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Dağda mahsur kalan 10 öğrenci kurtarıldı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ