03.12.2021 - Adanada.NET / Adana'nın Şehir Portalı

Yer fıstığı hasadı başladı

Yer fıstığı hasadı başladı
Online Test Merkezi

Son Güncelleme 30 Eylül 2020 by admin

Adana’da Yer fıstığı hasadı başladı. Türkiye’nin yer fıstığı üretiminde %53 payı olan Adana’da yer fıstığı hasatı yüksek verim beklentisi ile başladı.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre , geçen yıl kentte 213 bin 527 dekarda ekilen ve 90 bin 424 ton rekolte alınan yer fıstığında hasat heyecanı başladı.

Türkiye üretiminin yüzde 53’ünü tek başına gerçekleştiren Adana’da bu sene, 250 bin dekardan toplamda 106 bin ton yer fıstığı rekoltesi alınması bekleniyor.

Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Adil Alan, Ceyhan ilçesi Çakaldere Mahallesi’nde yer fıstığı hasadına katıldı.

Adil Alan, dünyada bitkisel yağ üretiminde üçüncü sırada yer alan yer fıstığının hayvan besleme ve insan gıdasında da önemli yeri olduğunu belirtti.

Adana’nın yer fıstığı üretiminde artış kaydedildiğini aktaran Alan, şöyle konuştu:

“Genel olarak baktığımızda ilimizde yer fıstığı üretiminde ciddi bir artış söz konusu çünkü üreticinin tercihinin pamuktan yer fıstığına doğru kaydığını görüyoruz. Geçen yıl yaklaşık 90 bin ton olan üretimin bu yıl 106 bin tona kadar yükselmesini tahmin ediyoruz. Bu yıl verimde ciddi bir artış söz konusu. Dekara yaklaşık 423 kilogram verim bekliyoruz.”

Alan, kentte yer fıstığının işlenerek katma değerini artıracak tesislerin kurulması için destek sağladıklarını ve sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Bunu da okumak isteyebilirsin --->  Alparslan Kuytul'a Yeni Dava
Fiyatuygun.com TR
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Pin It on Pinterest