Lösev
21.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Erkeklerde memede yağlanma neden olur ve nasıl önlenir? Göğüste yağları nasıl eritilir

  • Yaşam / Sağlık
  • 30 Kasım 2022
  • Erkeklerde memede yağlanma neden olur ve nasıl önlenir? Göğüste yağları nasıl eritilir için yorumlar kapalı
  • 366 KEZ OKUNDU

Erkeklerde memede yağlanma sorunu; bireyin kas kütlesinin azaldığına ve yağ oranının gittikçe arttığını gösterir. Daha sonra kilo vermeye başlasa dahi bazı hormonal bozuklukların önceden tetiklenmesinden ötürü memedeki yağlardan kurtulmak mümkün olmayabilir. İşte erkeklerde memede yağlanma sebepleri ve önlemine dair ayrıntıları derledik.

Erkeklerde memede yağlanma neden olur ve nasıl önlenir? Göğüste yağları nasıl eritilir

Erkeklerde memede yağlanma neden olur ve nasıl önlenir? Göğüste yağları nasıl eritilir

Erkeklerde memede yağlanma; çok sık görülen bir durum olabilmektedir. Erkeklerde meme yağlanma; bireyin çok kilo almasından sonra kilo vermesiyle beraber meydana gelen bir durumdur. Bununla beraber erkeklerde bu sorunun ortaya çıkmasına kimi hastalıklar da sebep olabilir. Genetik yatkınlık da erkeklerde memede yağlanmanın daha yoğun şekilde yaşanmasına sebep olabilmektedir. Erkeklerin bu sorununa, tıpta jinekomasti adı verilir. Bu durumun görülmesi adına genel yaş aralığı söz konusu olmayıp, her yaştan bireyde karşılaşması mümkündür. Fakat genellikle gelişme çağında olan ve ilerleyen yaşlarda olan erkeklerde karşılaşılan durumdur.

Erkeklerde Memede Yağlanma Neden Olur?

Erkeklerin ergenlik çağında aldıkları kilolarla östrojen düzeyinde artma ve testosteron düzeyinde azalma kaynaklı olarak memede yağlanma problemi oluşabilir. Ergenlik dönemindeki hormonların düzeyinde dalgalanmaların olması da sıkça rastlanan bir durumdur. Bu dönem içerisinde vücut hormon farklılıklarına yatkın bir haldedir.

Ergenlik dönemlerinde alınan hızlı ve kontrolsüz kilolar, dişilik hormonu düzeyini arttırıp, erkekte süt bezlerinin gelişip aktif hale gelmesine sebep olur. Bu durumun uzun zamanlı gerçekleşmesi durumunda kalıcı meme yağlanması problemiyle karşılaşılabilir. Eğer kişi; yeme içme alışkanlıkları adına değişiklik yapmazsa ve kötü beslenme alışkanlığını devamlı şekilde sürdürür ise hormon dengesini tekrardan normal seviyeye getiremez. Bu yüzden meme yağlanması kalıcı hale gelebilmektedir. Birey bu sorunundan yirmili yaşlarda kurtulmazsa sorun kalıcı hale gelecektir. Bununla birlikte cerrahi müdahale bile gerekebilir.

Erkeklerde Memede Yağlanma Nasıl Önlenir?

Erkeklerde memede yağlanmanın önlenebilmesi için;

– Prolaktin ve Östrojen Hormonunu Arttıran Gıdalardan Kaçınmak: Erkeklerde meme yağlanmasının en önemli sebebi; östrojen hormonunun artmasından kaynaklanır. Bu yüzden hurma, soya içerikli besinler, nar gibi östrojen içerikli bütün yiyeceklerden uzak durmak, bu problemin önlenmesine ve daha da ilerlemesine destek olacaktır.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Takma Tırnak Nasıl Çıkarılır? Asetonla Takma Tırnağı Çıkarmanın Kolay Ve Pratik Yolu

Prolaktin hormonu; anne sütünü çoğaltan bir hormondur. Normal koşullarda anne olacak kadınların, bebeğinin doğumuna yakın salgılanmaya başlayarak, emzirme döneminde oldukça önemli oranda artar. Bu hormonun erkeklerde fazla salgılanması, memede yağlanmaya neden olur.

– Meme Küçültme Cerrahisi: Erkeklerde meme küçültme cerrahisi, her yaş için yapılmaktadır. Bireyde 20’li yaşların sonunda ve bundan sonraki dönemlerde yaşlılık dönemine dek bu cerrahinin uygulanmasında herhangi sakınca bulunmamaktadır.

– İlaç Kullanımının Dikkatli Bir Şekilde Devam Ettirilmesi: Erkeklerde meme yağlanması probleminin meydana gelmesi, ilaç kullanımından dolayı olabilir. Bu yüzden ilaç kullanımının dikkatli bir şekilde devam ettirilmesi gerekebilir.

Göğüste Yağları Nasıl Eritilir?

Göğüs yağlarının eritilmesi için verilen bazı tavsiyeler vardır. Bunlar ise;

– Sürekli Spor Yapmak: Erkeklerin memede yağlanma problemi; sürekli spor yaparak giderilebilir. Fakat bu problemin bu şekilde giderilmesi adına en kısa zamanda egzersize başlanması gereklidir.

– Yeterli ve Dengeli Beslenme: Yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmek, bu problemin çözüme ulaştırılmasında çok yardımcıdır. Bireyin yapabileceği en doğru davranış, meme yağlanması problemi yaşamadan önce beslenme tarzını düzenlemektir.

– Şekerden Uzak Durulması: Şeker ve şekerin bol oranda olduğu bütün yiyecekler, metabolizmayı ve hormon dengesin kötü bir şekilde etkilemektedir. Meme yağlanması problemiyle karşılaşılan durumlarda şekerin vücuttan uzak tutulması gerekir.

– Kaliteli Yağ Tüketilmelidir: Kaliteli yağlar, vücudun hormon dengesine önemli oranda destek olan yağlardır. Bu yağlar ise; badem, kavrulmamış ceviz, fıstık, fındık gibi kuruyemişler şeklindedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ