Lösev
24.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

En İyi Korunma Yöntemi Nedir? En İyi Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgiler (Erkek & Kadın)

  • Yaşam / Aşk & İlişkiler
  • 17 Kasım 2022
  • En İyi Korunma Yöntemi Nedir? En İyi Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgiler (Erkek & Kadın) için yorumlar kapalı
  • 302 KEZ OKUNDU

Cinsel ilişki sırasında korunma yöntemlerinin neler olduğu merak edilmektedir. Erkek ve kadın için kullanılacak farklı korunma yöntemleri bulunmaktadır. Her bir yöntemin artı ve eksi yanları vardır. Tıp ilerledikçe yeni yöntemler bulunmaktadır. Kişiler yöntemlerin yan etkilerini araştırarak, sağlık durumlarını da göz önüne alarak yöntemleri seçebilirler. Bu noktada doktorlara danışmak etkili olmaktadır. İşte, en iyi korunma yöntemleri hakkında detayları derledik.

En İyi Korunma Yöntemi Nedir? En İyi Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgiler (Erkek & Kadın)

Doğum kontrol yöntemleri ile kişilerin gebelik süreci yaşamasının önüne geçilmektedir. Kişinin sağlık durumuna göre en uygun yöntem seçilebilir.

En İyi Korunma Yöntemi Nedir?

En iyi korunma yöntemi kişinin sağlık durumuna göre değişmektedir. Kişilerin yöntem öncesi doktora görünmesi sağlıklı olmaktadır. En yaygın bilinen yöntemlerden bir tanesi doğum kontrol hapı olmaktadır. Haplar östrojen ve progestojen hormonu ihtiva eder. Kadınların 21 günlük kullanımı ile yumurtlamayı durdurmaktadır. Bu yöntem ile rahim ağzı salgısının kıvamını arttırarak spermin girişini engeller. Hamile kalmak isteyenlerin ilacı bırakması yeterli olmaktadır.

21 günlük kullanım sonrası kişilerin 7 gün ara verilmesi gerekmektedir. Bu sürede kadınlar regl dönemi yaşamaktadır. Yan etkileri kişilerin bünyesine göre farklılık gösterebilir. Baş ağrısı, kilo, göğüslerde hassasiyet, hafif kanama şeklinde olabilir. Doğum kontrol haplarının bazı yararları olduğu da tespit edilmiştir. Yumurtalık ve rahim kanseri riskini azaltır. Kanamayı ve ağrılı adet dönemini düzenler. Meme hastalıklarını azaltır.

Doğum kontrolü için kullanılacak diğer bir yöntem ise spiral olmaktadır. Spiral rahim içine takılan araçlardır. Doktor müdahalesi ile işlem yapılması gerekir. Rahim içine takılan yaklaşık 4cm2lik bir aparattır. Bakır içerikli spiral 10 yıl, hormonlu spiral ise 5 yıl koruma sağlamaktadır. Mukusayı kalınlaştırarak spermin girişini engellemektedir. Kişiler hafif kanama yaşayabilmektedir.

Yan etki olarak ilk 6 aya kadar hafif kanama görülmektedir. Bazı kadınların bünyesi spirali kabul etmemektedir.

Koruyucu iğne ise kullanılan diğer bir yöntem olmaktadır. Hap kullanmayı unutan kişiler uygun olmaktadır. Bu yöntemin uygulaması kolaydır. Bu iğne uzun süre korunma sağlamaktadır. İğne kullanımı ile hormonlar yumurtlamanın önüne geçmektedir. Bu yöntem ile gebelik ihtimali % 1 seviyesinde olmaktadır. Bu iğnelerin iki yarı çeşidi bulunmaktadır. Aylık veya 3 aylık olarak kullanılmaktadır. Adet döneminin ilk 5 günü içinde uygulanması gerekmektedir. Adet düzensizliğine neden olabilir.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Onyekuru şov yaptı, G.Saray kazandı! 3 gol...

Doğum Kontrol bantları diğer bir korunma yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu bant ile yumurtlama engellenmektedir. Bu bant yaklaşık 4 cm genişliğindedir. Kolay bir şekilde kullanılmaktadır. Kilolu kişilerin kullanım öncesi doktora danışması tavsiye edilir. Kullanım kolaylığı ve hamilelik ihtimalini %1’e düşürmesi nedeniyle tercih edilmektedir.

En iyi korunma yöntemlerinden bir tanesi de ertesi gün hapı olmaktadır. Bu yöntem beklenmeyen bir durum karşısında kullanılmalıdır. Kişiler korunmadan ilişkiye girdiklerinde bu yöntemi kullanabilir. Rahim yapısını yumurtayı tutamayacak şekilde etkilemektedir. Kişilerin bu uygulamayı ilişkiden 12 saat sonra kullanması gerekir. Bu yöntem sıklıkla kullanılmamalıdır. Bulantı, baş dönmesi, kusma gibi yan etkileri bulunmaktadır.

En İyi Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgiler (Erkek & Kadın)

Korunma yöntemleri çeşitleri oldukça fazla olmaktadır. Korunma yöntemleri genellikle kadınlar için daha fazla çeşit içermektedir. Doğum kontrol hapı en çok bilinen ve kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır. Spiral ve iğnede yaygın olarak kullanılmaktadır. Kişilerin kullanım öncesi doktora danışması tavsiye edilmektedir.

Kadınların kullandığı bir diğer yöntem ise implant olmaktadır. İmplant yaklaşık 3 yıl boyunca gebeliği önlemektedir. Hormonal ilaç grubunda yer alan bu ilaç ile spermin rahim içi girişi önlenir. Rahim içinde bebeğin tutunmasını sağlayan kısım incelir. Uzun süreli çocuk düşünmeyen kişiler için uygun bir yöntemdir.

Erkekler için kullanılacak yöntem ise prezervatif olmaktadır. İlişki sırasında erkeklerin kullandığı bu yöntem ile doğum kontrolü sağlanmaktadır. Ayrıca kişilerin cinsel hastalıklara karşı korunmasını sağlamaktadır. Ayrıca geri çekilme gibi doğal yöntemler kullanılabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ