Lösev
21.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Düzenli Omega-3 alan çocukların zeka testleri yüksek çıktı

  • Yaşam / Sağlık
  • 24 Kasım 2022
  • Düzenli Omega-3 alan çocukların zeka testleri yüksek çıktı için yorumlar kapalı
  • 240 KEZ OKUNDU

Çocuklar için doktorların en çok önerdiği gıda takviyelerinin başında balık yağları geliyor. Peki neden balık yağı bu kadar önemli? Çocuğunuzun gelişimi için nasıl faydaları var? Bu soruları yanıtlayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Aydemir, bir yaşından itibaren önerilen sıvı balık yağlarını düzenli kullanmanın çocukların sağlıklı gelişimi üzerine faydaları hakkında bilgiler verdi.

Düzenli Omega-3 alan çocukların zeka testleri yüksek çıktı

Omega-3 çocuklar için olmazsa olmaz bir besin öğesi. 1 yaşından itibaren çocukların Omega-3 ihtiyaçlarını düzenli olarak karşılamaları gerektiğini ebeveynlere sürekli tembihliyoruz. Çünkü beyin gelişiminin en hızlı seyrettiği süreç 0-3 yaş aralığı ve beynin önemli bir kısmı Omega-3 yağ asidi DHA’dan oluşuyor. Bu periyotta her gün düzenli Omega-3 alan çocukların beyin gelişimleri için çok faydalı olduğu yönünde birçok araştırma bulunuyor. Gebelik döneminde anne karnındaki bebeğin beyin gelişimi için annenin Omega-3 ihtiyacını düzenli olarak karşılaması çok önemli.

Doğumdan sonra ise bebeğin ihtiyaç duyduğu Omega-3, anne sütü vasıtasıyla çocuğa geçiyor. Yani gebelik ve emzirme döneminde annenin kendi Omega-3 ihtiyacını karşılamasıyla bebek de bu Omega-3’ten faydalanıyor. Norveçli bilim insanlarının yaptığı araştırmada gebelik, hamilelik ve çocukluk döneminde Omega-3 ihtiyacı düzenli olarak karşılanan çocukların 4 yaşına geldikleri zaman uygulanan zeka testinde diğerlerine göre çok daha yüksek skorlar aldıkları tespit edilmiştir. Omega-3’ün sadece beyin gelişimi için değil, çocukların sağlıklı büyümesinde de sayısız faydası bulunuyor. Birçok hastalığın ortak sebebi olan enflamasyonu azaltarak güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaya yardımcı oluyor. Düzenli Omega-3 kullanan kişilerde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranında da ciddi bir düşüş görülüyor.

Omega-3 yağ asitlerini dışarıdan karşılamaya mecburuz

Omega-3 yağ asitlerini vücutta üretemediğimiz için mutlaka dışarıdan almamız gereklidir. Peki çocuğuna her hafta düzenli olarak balık yedirebilen ülkemizde kaç aile var? Maalesef ki çok az. Bu sebeple 1 yaşını dolduran çocuğa sıvı balık yağı kullanımının başlanması düzenli Omega-3 alımı için büyük önem taşıyor. 3 yaşına kadar günde yaklaşık 500 mg 3 yaşından sonra ise her gün yaklaşık 1000 mg sıvı balık yağı kullanan çocukların sağlıklı bir beyin ve vücut gelişimi için şanslı olduklarını belirtmekte fayda var.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Uzmanından tarama testi uyarısı: “Gebelikte bu tarama testleri yapılmalı”

Her mevsimde kullanım gerekli

“Balık yağı kullanımına yazın ara verilir” şeklinde geçmişten kalan yanlış bilgiler bulunuyor. Kışın Omega-3 üretemeyen vücut yazın bir anda Omega-3 üretmeye mi başlıyor? Tabi ki hayır. Bu sebeple gerekli faydayı görmeniz için ara vermeden yılın 4 mevsimi kullanılmasında büyük fayda var.

Çocuklar için sıvı formdaki balık yağları tercih edilmeli

Bir hekim olarak çocukların kullanımı açısından sıvı formlu balık yağlarını önerdiklerini bu yağların hem daha yüksek EPA ve DHA miktarları ile çocuğun ihtiyacını karşılar hem de balık yağının en doğal formudur. Tüketimi özendirmek için jel veya şeker görünümünde sunulan Omega-3 takviyelerini tercih etmiyorum. Çünkü sıvı balık yağına kıyasla içlerindeki DHA ve EPA miktarları çok az. Ayrıca balık yağını şeker formunda hazırlamak için birçok katkı maddesi de kullanılabiliyor. Bu sebeple çocuğunuz için en doğru balık yağları sıvı formda olanlardır. Bizim çocukluğumuzdaki gibi acaba çocuklar sıvı balık yağı kullanır mı diye endişe etmenize gerek yok. Doğal aromalarla lezzetlendirilmiş sıvı balık yağlarını artık çocuklar çok rahat kullanıyor. Çünkü tatları oldukça lezzetli olan ve çocukların severek kullanabildiği balık yağları bulunuyor.

Tasarruf etmeye çalışırken dikkat edin

Balık yağlarının öneminin aileler tarafından anlaşılmasının ardından özellikle pandemi döneminde birçok markada üretim arttı. Oysaki balık yağı üretimi son derece hassas bir konu. Üretim kalitesi belli olmayan bir ürünün etiketinde yazan Omega-3 miktarından yola çıkarak sırf fiyatı uygun diye tercih edilmesinin sakıncalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü çocuklarımız için sürekli kullandığımız bir ürüne güven duymak son derece önemli. Bu sebeple uzun yıllar Omega-3 alanında rüştünü ispatlamış, soğuk denizlerde yaşayan balıklardan elde edilen ve güvenilir markaların tercih edilmesi gerektiğine inanıyorum.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Akşamdan sahuru yapıp yatmak ciddi sindirim problemlerine yol açıyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ