19.08.2022 - Adanada.NET / Adana'nın Şehir Portalı
Adanada.NET

Yasak Bitti, Adana’da Et Tüketimi Yüzde 100 Arttı

Yasak Bitti, Adana’da Et Tüketimi Yüzde 100 Arttı

Son Güncelleme 10 Nisan 2021 by admin

Tescilli kebabıyla meşhur Adana’da kontrollü normalleşme adımlarıyla birlikte günlük et tüketimi ortalama 16 tondan 32 tona çıktı.

Tescilli kebabıyla meşhur Adana’da kontrollü normalleşme adımlarıyla birlikte günlük et tüketimi ortalama 16 tondan yaklaşık 32 tona çıktı. Restoranlardaki artışlar ise yüzde 500’leri buldu. Yetkililer, ilerleyen günlerde et tüketiminin günlük 50-60 tona ulaşabileceğine dikkat çekti.

Korona virüs önlemleri nedeniyle tüm Türkiye’de restoranlar ve kafelerin yaklaşık 4 ay boyunca müşteri kabul etmedi ve sadece paket servis ve gel-al hizmeti verdi. 2 Mart tarihinden itibaren ise restoranlar akşam 19.00’a kadar müşteri almaya başladı. Tescilli Adana Kebap‘ıyla meşhur kentte ise paket servis ile gel-al hizmeti döneminde günlük et tüketimi 16 ton iken yaklaşık 25 günde et tüketimi günlük 32 tona ulaştı.

Kebapçılar da satışlar yüzde 300 ile 500 oranında artarken bu et tüketiminin ilerleyen günlerde günlük 50-60 tona ulaşması bekleniyor.

Yasak bitti, Adana'da et tüketimi yüzde 100 arttı

Tüketim 60 Tona Ulaşacak

Konuyla ilgili İhlas Haber Ajansı’na (İHA) açıklamalarda bulunan AB Dünya Et Konseyi Başkan Vekili ve Adana Kasaplar Odası Başkanı Murat Yağmur, ‘Adanada tüketim fazlalaşmaya başladı. Şuanda et sıkıntımız yok. Yasaklar kalkıp restoranlar açılınca ortalama günlük et satışı market, kasap ve restoranlarda toplam 32 tona ulaştı. Adanalılar uzun zamandır özlem çekiyordu, et çok fazla alınmıyordu. Eskiden günde 15-16 ton et tüketilirken şuanda 32 tona çıktı. İlerleyen günlerde bu tüketim 50-60 tona çıkacaktır’ diye konuştu.

Yağmur, esnafa yüzde 1 gelip yüzde 8 çıkan KDV oranlarının ise yüzde 1’e sabitlenmesi durumunda et fiyatlarının düşeceğini düşündüklerini ilett.

Adanada Yoğunluk Devam Ediyor

Kentte uzun yıllardır kebapçılık yapan Yaşar Aydın ise satışların yüzde 300 ile 500 oranında arttığını söyledi. Aydın, Adanalıların kebabı özlediğini belirterek, ‘Yasaklar kalktıktan sonra çok artış oldu. Pandemiden dolayı insanlar kebabı özlemişlerdi. Yüzde 300-500 oranında artış oldu. Pandemiden önce 1 ton et gidiyorsa günlük şuanda 5’e çıkmıştır. Müşteriler arttı. İlk gün sabah erkenden başlayan yoğunluk halen devam ediyor. Durmak yok, yola devam’ ifadelerini kullandı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: