09.08.2022 - Adanada.NET / Adana'nın Şehir Portalı
Adanada.NET

Seyhan Belediyesi zerdeçal üretimi yaptı

Seyhan Belediyesi zerdeçal üretimi yaptı

Son Güncelleme 9 Şubat 2022 by admin

Seyhan Belediyesi zerdeçal üretimi yaptı. Seyhan Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürlüğünce gerçekleştirilen alternatif ürün üretim çalışmaları kapsamında ekilen zerdeçaldan yüksek verim elde edildi.

Verimli topraklar Çukurova’da, çiftçilerin yaşadığı ekonomik sorunları aşmalarına yardımcı olmak ve bununla birlikte kent ekonomisine katkıda bulunmak için alternatif ürün yetiştiriciliği konusunda AR-GE çalışmaları yapan Seyhan Belediyesi, tıbbi ve aromatik bitkilerin ardından şifa kaynağı olarak adlandırılan “zerdeçal” üretimi denemelerine başladı.

2021 yılının nisan ayında sera altında ekimi yapılan zerdeçalların hasadı Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın da katılımıyla yapıldı. Zerdeçal üretiminde oldukça verimli sonuçlar elde edildi. Tropikal bir bitki olan ve daha çok güney Asya ülkelerinde yoğun olarak üretilen zerdeçal, Çukurova’nın bereketli topraklarıyla uyum sağladı. Seyhan Belediyesi arazilerinde ekilen zerdeçaldan dönüm başına yaklaşık bir ton ürün elde edildi.

Çiftçiler için yeni alternatif ürün olacak

Ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan sorunların ancak üretimle aşılabileceğini vurgulayan Başkan Akay, dünyanın en verimli üç ovasından biri olarak kabul edilen Çukurova’da gerçekleştirilen tarımsal üretimin, çiftçinin de vatandaşın da yüzünü güldüremediğini söyledi.

Maliyetlerin yüksekliği nedeniyle çiftçilerin üretimden geri kalmasının çok ciddi bir sorun olduğuna işaret eden Başkan Akay, “Seyhan Belediyesi olarak üretimi desteklemeye çalışıyoruz. Tarımsal üretim, bereketle anılan Adana’mızın en önemli gücü ve değeri. Sahip olduğumuz bu değeri koruyup, doğru kullanabilmek için Kırsal Kalkınma Müdürlüğümüz, çiftçilerimizin önünü açacak, alternatif üretim konusunda yol göstericilik yapacak araştırma çalışmalarını hayata geçiriyor. Zerdeçal üretimi de bu çalışmalardan biri” dedi.

Çukurova Ovasında yetiştirilebilecek ürün

Zerdeçal bitkisinin katma değeri çok yüksek bir bitki olduğunun altını çizen Başkan Akay, ayrıca zerdeçalın insan sağlığı için en yararlı bitkilerden biri olarak kabul edildiğini aktardı. Akay, “İltihap giderici, sindirim sisteminizi koruyucu, kansere karşı koruyucu, depresyonun etkisini azaltıcı, ağrı kesici, alzheimer riskini azaltıcı özellikleri olduğu bilinen zerdeçalın Çukurova’da yetiştirilebileceğini ve yüksek verim elde edilebileceğini gördük. Sera altında gerçekleştirdiğimiz denemelerde hiç zirai ilaç kullanılmadan oldukça yüksek verim elde ettik. Çiftçilerimizin katma değeri yüksek alternatif ürünleri üretmeleri konusunda öncülük yaparak, hem üreticinin kazanmasını sağlamak hem de bereketli topraklarda üretimin sürekliliğini sağlamak” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: