fbpx
27.03.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Mezitli Belediyesi, topraksız tarım için adım attı

  • Mersin
  • 02 Mart 2023
  • Mezitli Belediyesi, topraksız tarım için adım attı için yorumlar kapalı
  • 33 KEZ OKUNDU
Mezitli Belediyesi, topraksız tarım için adım attı
Lösev

Son Güncelleme 2 Mart 2023 by admin

Mezitli Belediyesi, topraksız tarım için adım attı. Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediyesi, topraksız tarımı yaygınlaştırmak adına üretim alanı oluşturdu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından topraksız üretim alanında fideler dikilmeye başlandı.

 

Proje ile marul, çilek hidroponik sistem ile suda, biber, salatalık ve domatesi ise cocopeat sistemi ile üretiliyor. Doğal ve dengeli şekilde besleme yöntemiyle hiçbir ilaç kullanmadan, insan sağlığına hiçbir zararı olmayan ürünler yetiştirilecek.

 

Hidroponik tarımın toprak kullanmadan su içinde mineral besin çözümleri kullanılarak bitki yetiştirme yöntemi olduğu bilgisini veren Park ve Bahçeler Müdürü Hasan Orhan, “Bu sistemin en büyük avantajı hem dar alanda yüksek üretim yapılabilmesi hem de kaliteli ve sağlıklı ürünler olduğu için katma değerinin yüksek olmasıdır. Bunun yanı sıra kuraklığın giderek tehlike sinyalleri verdiği bu süreçte sudan tasarruf edilerek, daha kaliteli ürünler alınmasını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Topraksız tarımda bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin elementlerini vererek yetiştirdiklerini belirten Orhan, “Bitki, ihtiyaç duyduğu besin elementlerine göre gelişimini tamamlıyor. Marul ve çilek, tamamıyla hidroponik sistem dediğimiz bir yöntemle suda yetiştiriyoruz. Biber, salatalık ve domatesi ise cocopeat dediğimiz sistemle üretiyoruz. Ürünlerin doğal ve dengeli bir şekilde büyümeleri sağlanırken kimyasal ilaç kullanılmıyor. Bu sayede insan sağlığına yararlı, doğal ve besleyici değeri yüksek ürünler elde ediliyor” diye konuştu.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Zamana karşı yarış: Yaralılar havadan ve karadan hastanelere sevk ediliyor
Lösev
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ