09.12.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Mersin’de örtü altı üreticilerine destek

  • Mersin
  • 12 Aralık 2022
  • Mersin’de örtü altı üreticilerine destek için yorumlar kapalı
  • 80 KEZ OKUNDU
Mersin’de örtü altı üreticilerine destek

Son Güncelleme 12 Aralık 2022 by

Mersin’de örtü altı üreticilerine destek. Mersin’de , ‘Örtü Altı Sebze Üreticilerine Sera Naylonu Desteği Projesi’ çerçevesinde sera naylonunu, üreticilere yüzde 50 hibe ile teslim edildi.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği projelerle üreticilere destek olmaya devam ettiği belirtildi. Bu çerçevede, ‘Örtü Altı Sebze Üreticilerine Sera Naylonu Desteği Projesi’ni hayata geçiren belediye, 2 bin 800 kilogram sera naylonunu, üreticilere yüzde 50 hibe ile verdi. Mersin Büyükşehir Belediyesinin, üreticilerin girdi maliyetlerinde en yüksek kalem olan sera naylonu maliyetlerini azaltabilmek adına yürüttüğü ve 2021 yılında 71 üreticinin yararlandığı projeden, 2022 yılında 20’si kadın olmak üzere toplam 88 üretici faydalandığı kaydedildi.

 

Şahman: “Amacımız, çiftçimizin girdi maliyetlerini düşürmek”

 

Proje hakkında bilgi veren Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda Ziraat Mühendisi olarak görev yapan Emine Sevgül Şahman, projenin, Akdeniz ilçesinde bulunan Adanalıoğlu Limonlu, Adanalıoğlu, Akdeniz, Kazanlı, Kazanlı Cumhuriyet, Kazanlı Hürriyet, Karaduvar, Anadolu, Karacailyas ve Abdullah Şahutoğlu mahallelerini kapsadığını söyledi.

 

Üreticilerin 2 dekarlık sera alanının 1 dekarlık kısmı için sera naylonunun Büyükşehir Belediyesince karşılandığını belirten Şahman, “Üreticilerimize verdiğimiz naylonun kalitesi 350 mikron kalınlığında ve ömrü 3 senedir. Amacımız, seracılık sektöründe girdi maliyeti en yüksek olan malzemelerden olan sera naylonun maliyetini üreticilerimiz açısından biraz düşürmek, eskimiş naylonları değiştirmeleri konusunda destekte bulunmak” dedi.

 

“Destekler ilaç gibi geldi”

 

Projeden faydalanan üreticilerden Murat Doksöz 600 kilogram sera naylonu aldığını ve bunun yarısının maliyetinin Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandığını ifade etti.

 

Günümüz ekonomik koşullarında bu desteğin kendisi için çok önemli olduğuna dikkat çeken Doksöz, “İşlerimiz o kadar iyi değil. Destekler çok mükemmel, ilaç gibi geldi işin gerçeği. Yani şu anda zaten ben bu sera naylonunu koymak zorundayım. Yani öyle veya böyle koyacağız. Başkanımızın bize yaptığı destek, bizim için çok güzel oldu” diye konuştu.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Tekin: “Afetin yaralarını sarmak, üretimin ayağa kalkmasıyla mümkün olacak”

 

Sera naylonu maliyetinin yarı yarıya düşmesi sonucunda fidelerini peşin alabildiğini ve gübresini de alabilecek durumda olduğunu dile getiren Doksöz, belediyenin üreticiye, çiftçiye yönelik tüm hizmetlerinin çok beğenildiğini kaydetti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ