21.02.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Kahramanmaraş’ın tarihine ışık tutan eserler bu konakta dijitale dönüşüyor

  • Kahramanmaraş
  • 19 Aralık 2022
  • Kahramanmaraş’ın tarihine ışık tutan eserler bu konakta dijitale dönüşüyor için yorumlar kapalı
  • 110 KEZ OKUNDU
Kahramanmaraş’ın tarihine ışık tutan eserler bu konakta dijitale dönüşüyor

Son Güncelleme 19 Aralık 2022 by

Kahramanmaraş’ın tarihine ışık tutan eserler bu konakta dijitale dönüşüyor. Dulkadiroğlu Belediyesince hizmete sunulan Maraş Araştırmalar Merkezi ve Konağı’nda bulunan el yazması tarihi kitaplar, alanında uzman ekipler tarafından dijital ortama aktarılıyor.

 

Kahramanmaraş ile ilgili toplanan bilgi ve belgeleri gelecek nesiller için özenle işleyen merkez, bu bilgi ve belgeleri dijital ortama da taşıyor. Çok nadir el yazması eserlerinde yer aldığı kitaplar uzman ekipler tarafından büyük bir hassasiyetle inceleniyor.

 

Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş’ın tarihine, kültürüne ve değerlerine ışık tutacak çalışmaların bu merkezde yapıldığını belirterek, “Restorasyonunu tamamladığımız konaklara bir muhteva vererek orayı yaşatıyoruz. Bahtiyar Yokuşu’nda bulunan bu konağımıza da Maraş Araştırmalar Konağı olarak hizmete sunduk. Bu konağımızda şehrimize ait bilgi ve belgeler bulunmaktadır. Müstakil bir binada ise bu bilgi ve belgeler derlenmekte, işlenmekte ve ilgililerine hazır hale getirilmektedir. Ayrıca buraya gelen nadide kitap ve eserler de dijital olarak kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlar gelecek nesiller için son derece önem arz etmektedir. Alanında uzman isimlerle bu çalışmaları büyük bir hassasiyetle yapmaktayız” dedi.

 

Kahramanmaraş ile ilgili her türlü eserin bu merkezde derlendiğine dikkat çeken Başkan Okay, “Merkezimize hem Kahramanmaraş’tan hem de Türkiye’nin dört bir yanından Kahramanmaraş ile ilgili bilgi ve belge kazandırmaya çalışıyoruz. Bu noktada yoğun bir çalışmamız olduğunun altını çizmek istiyorum. Şehrimizin tarihinin ve kültürünün kayıt altında olması son derece önemlidir. Gerek duyarlı vatandaşlarımız gerekse akademisyenler bu merkeze çok büyük katkılar sağlamaktadır” diye konuştu.

 

Merkezin Bahtiyar Yokuşu’nda yer aldığını belirter Başkan Okay, “Bahtiyar Yokuşu projemizin amacı şehrimizin tarihini ve kültürünü ortaya çıkarmaktı. Tabi burayı kültürel açıdan zenginleştirmek için de farklı çalışmalara imza attık. Maraş Araştırmalar Konağı’nın burada bulunması da bu amaçladır. Bulundurduğu bilgi ve belgelerle bu bölgeye ayrı bir önem katmaktadır” dedi.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Kervancıoğlu: "İş hayatında ve kariyerde sabır, sebat ve kanaat çok önemli"
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ