09.08.2022 - Adanada.NET / Adana'nın Şehir Portalı
Adanada.NET

Karataş İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Çalışmaya Başladı

Karataş İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Çalışmaya Başladı

Son Güncelleme 24 Haziran 2022 by admin

Karataş İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Çalışmaya Başladı. Adana’nın Karataş ilçesine yapılan Karataş İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nde bakteri üretimine başlandı. 10 gün sürecek bakteri üretiminin ardından tesiste arıtma işlemi başlayacak.

 

Tesislerde inceleme ve denetleme gerçekleştiren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, ilçenin geleceğini kurtaracak olan arıtma tesisinin 10 gün içinde çalışmaya başlayacağını belirtti. Karalar, “Arkadaşlar Güney Arıtma’dan bakteri taşıdılar. Yaklaşık 10 gün bakteri üreteceğiz burada. Ondan sonra arıtmaya başlayacağız. Arıtmadan sonra ortaya çıkacak su; tarımda, bahçe sulamada kullanılacak şekilde tertemiz hale gelecek” dedi.

 

İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin tam kapasite ile çalışmaya başlamasıyla Karataş’ın istenilen seviyede turizm ilçesi haline gelmesinin önündeki engellerden en önemlisi ortadan kaldırılmış olacak. 17 bin metreküp kapasiteye ulaşacak olan tesisle birlikte deniz ve çevre kirliliğine neden olan sorunlar olabildiğince azalacak. Tesiste arıtılan sular zirai sulamada da kullanılabilecek.

Atık Suların Denize Karışması Engellenecek

Karataş Atık Su Arıtma Tesisi tasarlanırken deşarj yerinin hassas bölge olması nedeniyle çıkış su kalitesinin en üst noktada olmasını sağlayabilmek amacıyla Membran Biyoreaktör Atık Su Arıtma Prosesi tercih edildi. Arıtma tesisi inşaatı çerçevesinde 2 bin 865 m kolektör hattı da tamamlanarak hayata geçirildi. Kanalizasyon hatları ve kolektör ile toplanan atık su, çevre mevzuatına uygun şekilde arıtılarak, denize, toprağa ve atmosfere zararsız hale getirilecek. Atık su, arıtılmış bir şekilde alıcı ortama deşarj edilecek. Bu sayede doğayı kirleten atık suların denize karışması engellenecek. Ayrıca İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’nin çıkış suyu zirai sulamada da kullanılabilecek.

 

Koku giderim ünitesi sayesinde vatandaşların tesisten dolayı herhangi bir rahatsızlık hissetmesinin önüne geçiliyor. Uzun yıllardır su kirliliğinin yanı sıra koku problemiyle de mücadele etmek zorunda kalan Karataşlılar, kötü kokudan da kurtulacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: