29.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

‘Ölümsüzlük’ adıyla da bilinen ‘Misis Köprüsü’ tarihe ışık tutuyor

  • İlçelerimiz / Ceyhan
  • 14 Şubat 2020
  • ‘Ölümsüzlük’ adıyla da bilinen ‘Misis Köprüsü’ tarihe ışık tutuyor için yorumlar kapalı
  • 1.006 KEZ OKUNDU

Adana’nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi’nde yer alan ve Ceyhan Nehri üzerine 4’üncü yüzyılda Roma İmparatoru 2’nci Flavius Julius …

‘Ölümsüzlük’ adıyla da bilinen ‘Misis Köprüsü’ tarihe ışık tutuyor

Son Güncelleme 14 Şubat 2020 by

Adana’nın merkez Yüreğir ilçesine bağlı Misis Beldesi’nde yer alan ve Ceyhan Nehri üzerine 4’üncü yüzyılda Roma İmparatoru 2’nci Flavius Julius Costantinus tarafından yaptırılan Misis Köprüsü, Anadolu’nun ilk Roma köprüsü olarak biliniyor. Arkeolojik verilere göre Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde doğuyla batının en önemli kavşak noktası olan Misis Köprüsü, ölümsüzlük ilacını bulduğuna inanılan Lokman Hekim’in, bu ilacı yazdığı kağıdı üzerinden geçerken nehre düşürdüğü köprü olması nedeniyle, ‘Ölümsüzlük Köprüsü’ adıyla da biliniyor. Halen araç ve yaya trafiğine açık olan köprünün Misis için önemli bir eser olarak öne çıkıyor.

“ÖNEMLİ BİR ESER”

Halen araç ve yaya trafiğine açık olan köprünün Misis için önemli bir eser olduğunu belirten Veysel Metin isimli vatandaş, “Lokman hekimin bu bölgede insan ömrüne iyi gelen bir ot olduğunu duyması üzerine aramaya geldiği söyleniyor. Lokman Hekim´in tam köprü üzerinden geçerken Cebrail meleğin kanadıyla vurup, elindeki kitabın nehre düştüğünü duymuştuk” diye konuştu.(DHA)

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Başkan Akay, gösteri maçında forma giydi
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ