fbpx
21.03.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı
Adanada.NET

Sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 arttı

TÜİK, ocak ayı sanayi üretim endeksini paylaştı. Sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5, aylık yüzde 1,9 arttı.

Sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 arttı
Lösev

Son Güncelleme 10 Mart 2023 by admin

Sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 arttı. Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Yaşanan deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiş, bu illerden derlenen anketlerden yüzde 38 oranında cevap alınabildi. Bu nedenle, 2023 ocak ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı yüzde 5,01’dir.

Sanayi üretimi yıllık yüzde 4,5 arttı

Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2023 yılı ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 azaldı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5,8 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 5,7 azaldı.

Sanayi üretimi aylık yüzde 1,9 arttı

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2023 yılı ocak ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,4 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Kozan'da köy takımlarından anlamlı saygı duruşu
Lösev
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ