31.05.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

OYAK’tan tarıma stratejik yatırım

  • Ekonomi
  • 05 Mayıs 2023
  • OYAK’tan tarıma stratejik yatırım için yorumlar kapalı
  • 57 KEZ OKUNDU

OYAK bünyesine katıldıktan sonra 6 yılda üretim kapasitesini 6 kat artırarak yıllık 18 bin 500 tona yükselten Ferbis, yeni yatırımıyla bu rakamı 39 bin tona çıkartacak.

OYAK’tan tarıma stratejik yatırım
Lösev

Son Güncelleme 5 Mayıs 2023 by

OYAK’tan tarıma stratejik yatırım. OYAK Grubu Şirketlerinden HEKTAŞ’ın 2017 yılında bünyesine kattığı Ferbis Tarım, bitki koruma pazarındaki konumunu güçlendirecek bir yatırıma imza attı. Ferbis’in Niğde’nin Bor ilçesindeki fabrikasına yapılan yatırımla yıllık üretim kapasitesi 39 bin tona çıkacak. Fabrikaya kurulan yeni tesis, yeni herbisit üretim hattı ve depolama amaçlı kullanılacak.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK’ın son yıllarda ortaya koyduğu vizyon ve sürdürülebilir büyüme stratejisiyle yurt içinde ve yurt dışında yatırımlara devam ettiklerini söyledi. Türkiye’nin ve faaliyet gösterdikleri sektörlerin ihtiyaçlarını analiz edip ‘doğru alanda doğru yatırım’ yaparak katma değerli üretim hedeflediklerini vurgulayan Erdem, bunun en son örneğinin Ferbis yatırımı olduğunu kaydetti.

Erdem, Türkiye’de tarım sektöründe 67 yıllık deneyime sahip olan HEKTAŞ’ın yenilikçi vizyonuyla sektöre öncülük ettiğini belirterek, “Yedi yıl önce HEKTAŞ’ın sloganını ‘Akıllı tarımın öncüsü’ olarak belirledik. Tarımın her alanında fark oluşturan akıllı projelerle üreticilerimizin katma değerli üretim yapmalarını ve ihtiyaç duydukları her alanda yanlarında olmayı hedefledik. HEKTAŞ, verimli tarımın yenilikçi yüzü Ferbis yatırımıyla üreticiye destek olacak, bitki koruma alanındaki pazar gücünü artıracak, bölge için de istihdam oluşturmaya devam edecek. HEKTAŞ ile önümüzdeki dönemde Tarım 5.0’a kapı açacak birçok projeye imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

Üretim kapasitesini 12 kat artıracak

Verilen bilgilere göre, Niğde’nin Bor ilçesinde toplam 24 bin metrekarelik alanda üretime devam eden Ferbis, Çukurova ve GAP bölgesine yakınlığı nedeniyle avantajlı bir konumda yer alıyor. Ürün çözümlerini ve dağıtım kanallarını artırarak, kısa zamanda pazarda büyüyen Ferbis, HEKTAŞ bünyesine katıldıktan sonra pazar payını yüzde 0,05’ten yüzde 8’e çıkarttı. Türkiye’nin zirai ilaç pazarındaki nitelikli üretim alanlarından birine sahip olan firma, hızlı ve kaliteli büyüme performansı sayesinde 6 yılda üretim kapasitesini 6 kat artırarak yıllık 18 bin 500 tona yükseltti.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Tüketici güveni Mayıs ayında yükseldi

Marka dönüşümüyle eş zamanlı olarak tesis yatırımlarına hız veren Ferbis, 2023’ün üçüncü çeyreğinde üretim kapasitesini 39 bin tona, yani 6 yılda 12 katına çıkarmayı hedefliyor.

500 satış noktasına ulaştı

Bugün üç bölge müdürlüğü aracılığıyla Türkiye’nin tarımsal üretim yapılan her noktasına ürün ve hizmetlerini götüren Ferbis, satın alındığı dönemde 10 olan satış noktası sayısını bugün 470 perakende, 14 özel kurum, 14 toptan ve 2 distribütör olmak üzere toplamda 500’e çıkarttı.

Verimlilik odaklı ulaşılabilir bitki koruma çözümlerini üreticilerle buluşturan Ferbis, artan üretim kapasitesi ve genişleyen ürün portföyüyle yurt içinin yanı sıra KKTC, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Gürcistan gibi yakın coğrafyalarda ihracat fırsatlarını da değerlendirecek.

Ürün sayısını artıracak

Ar-Ge çalışmalarıyla ürün portföyünü genişleten Ferbis, başta iklim koşullarının etkisi ile ortaya çıkan pazarın değişken beklentileri ve ihtiyaçlarına etkin şekilde çözümler sunuyor, bünyesindeki uzman ziraat mühendisi kadrosuyla da sahada üreticilere teknik destek sağlıyor. Ferbis, bitki koruma ve bitki gelişim düzenleyici ürünleri dışında önümüzdeki dönemde özellikle mineral yağlarla ilgili ürünlerle, herbisit ve insektisit ürünlerine yeni formülasyonlar ekleyerek ürün çeşitlendirmesine gitmeyi planlıyor.

Lösev
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ