27.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

ABD’de Başkan Trump’ın görevden alınması görüşülüyor, gelen görüntüler şoke etti

  • Dünya / Haberler
  • 14 Ocak 2021
  • ABD’de Başkan Trump’ın görevden alınması görüşülüyor, gelen görüntüler şoke etti için yorumlar kapalı
  • 329 KEZ OKUNDU

Son dakika haberleri… ABD’de tarihi gün! Başkan Donald Trump’ın azledilmesinin görüşüleceği Temsilciler Meclisi oturumu başladı. Ülke tarihinde ilk kez bir başkan hakkında ikinci kez azil süreci başlatılıyor. Başkent Washington DC’de Trump yanlılarının olay çıkarmasından endişe duyulurken, kentten gelen son fotoğraflar tedbirlerin boyutunu gözler önüne serdi. Uluslararası ajanslar, bölgede güvenliği sağlamak üzere görevlendirilen Ulusal Muhafızlar’a mensup askerlerin fotoğraflarını servis etti. Birlikleri Kongre binası içinde yerlerde yatarken yansıtan kareler büyük ses getirdi.

ABD’de Başkan Trump’ın görevden alınması görüşülüyor, gelen görüntüler şoke etti

Son Güncelleme 14 Ocak 2021 by admin

ABD’de Başkan Donald Trump’ın azledilmesinin görüşüleceği Temsilciler Meclisi oturumunun başladığı bildirildi. Başkent Washington DC’de geniş çaplı güvenlik önlemleri alındı. Kongre binası ve çevresinde güvenliğin sağlanması için bölgeye yaklaşık 15 bin asker konuşlandırıldı.

Savunma Bakanlığı yetkililerinden Ryan McCarthy, Ulusal Muhafız birliklerinin Kongre Binası çevresinde güvenlikten sorumlu olacağını söyledi. 

İSTİHBARAT ÜZERİNE TEDBİR ALINDI

McCarthy, Kongre binasının etrafına konuşlandırılacak askerlerin ağır silah taşıyacağını ve ciddi önlemler alacaklarını belirtti. Bu karar Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile fikir teatisi çerçevesinde alındı.

Pentagon yetkilileri, Trump destekçilerinin yapacağı iddia edilen protestolardan derin endişe duyduklarını söyledi. Yetkililer, bazıları silahlı olacaklarını söyleyen ve çoğu Trump yanlılarından oluşan yaklaşık 16 grubun Washington’da protestolar düzenlemek için harekete geçeceği istihbaratı aldıklarını aktardı.

AZİL GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR

Başkan Trump destekçilerinin 6 Ocak günü Kongre’yi basmalarının ardından ülkede sular durulmuyor. Demokatlar ve bazı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Trump’ın görevden alınması gerektiğini ifade ederken, yasal süreci başlattı. 

3 Kasım’da yapılan seçimi kaybeden Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump, 20 Ocak’taki devir-teslim töreniyle koltuğunu Demokratların adayı seçilmiş Başkan Joe Biden’a devredecek.

Ancak yaşanan olayların Trump’ın kışkırtmasıyla meydana geldiğini düşünenler, Başkan’ın 20 Ocak’tan önce koltuğu yardımcısı Mike Pence’e bırakması gerektiğini söylüyordu.

Bu isimlerin arasında Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi de var. New York Times, Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi’ndeki Grup Başkanı Mitch McConnell’in de Trump’ın azledilmesi taraftarı olduğunu yazdı.

Temsilciler Meclisi’nin üç kıdemli Cumhuriyetçi üyesi; Liz Cheney, John Katko ve Adam Kinzinger de azil sürecine destek vereceklerini açıkladılar.

PENCE DEMOKRATLARIN ÇAĞRISINI REDDETTİ

Ancak Mike Pence, Anayasa’nın ek 25. Maddesi’ne dayanarak Trump’ın görevden alınması yolunda adım atmayacağını açıkladı. Pence, Başkan’ın görevini yapacak durumda olmaması halinde yetkiyi yardımcısına devreden 25 Madde’yi yürürlüğe sokmanın ABD çıkarlarına uygun olmadığını savundu.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Sağlık Bakanlığı'ndan yeni uygulama! Anlık takip: Şu ana kadar...

Başkan Yardımcısı Pence, Trump’ın görevden almaya yanaşmayınca Demokratlar Trump’ın azledilmesine yönelik süreci başlattı. Temsilciler Meclisi’nde bugün Trump’ın azledilmesi yolunda karar çıkarsa, ABD Senatosu’nun da bu kararı oylaması gerekiyor. 

BIDEN DÖNEMİNE KALDI

20 Ocak’ta ABD Senatosu da Başkan’la birlikte değişecek. Mevcut Senato bu  tarihe kadar, Meclis’ten geçecek olası bir azil kararını Başkan değişiminden önce oylayamazsa görevi yeni Senato alacak.

Yeni kurulacak Senato’da çoğunluk, yeni Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in de katılımıyla bir farkla Demokratlar’da olacak. Bu Senato aritmetiği ise, Trump’ın görevi bırakmasının ardından da olsa azledilmesinin önünü açacak.

Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Mitch McConnell, Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer ile yaptığı telefon görüşmesinde, Senato’nun planlandığı gibi 19 Ocak’ta yeniden toplanacağını ve bu tarihi erkene çekmeyeceklerini belirtti.

McConnell’ın bu adımıyla, Trump’a yönelik azil davasının ülkenin Seçilmiş Başkanı Joe Biden’ın 20 Ocak’ta göreve başlamasının ardından da süreceği kesinleşmiş oldu.

YENİ SENATO KARAR VERECEK

Azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trump’ın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senato’nun söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz belli değil.

Bazı senatörler, 20 Ocak’ta göreve başlayacak Joe Biden’ın ilk günlerinin azil yargılamasıyla gölgelenmemesi için Senatodaki oturumun ileri bir tarihte yapılmasını istiyor.  

Senato’nun Trump’ı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3’te 2’sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor.

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ