29.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Sarıçam Konteyner kenti için soru önergesi

  • Adana'da / Siyaset / Güncel
  • 02 Temmuz 2019
  • Sarıçam Konteyner kenti için soru önergesi için yorumlar kapalı
  • 821 KEZ OKUNDU
Sarıçam Konteyner kenti için soru önergesi

Son Güncelleme 2 Temmuz 2019 by

Daha önce basına yansıdığı üzere Türkiye’nin en büyük konteyner kenti olan ve 35 binin üzerinde mülteciyi barındıran Adana’nın Sarıçam ilçesindeki mülteci kampının atıkları Sarıçam’ı büyük bir çevre felaketi ile karşı karşıya getirdiği iddaa edilmişti.

HDP Adana Milletvekili Kemal PEKÖZ konu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından cevaplanması istemiyle bir soru önergesi verdi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat KURUM tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

 

Kemal PEKÖZ
Adana Milletvekili

Basında yer alan haberlere göre; Adana’nın Sarıçam ilçesi (eski) Buruk Mahallesinde bulunan ve Türkiye’nin en büyük konteyner kenti olarak 35 binin üzerinde sığınmacıyı barındıran Adana Sarıçam Konaklama Merkezi’nin arıtmasından çıkan atıklar Bolacalı Deresi’ne akmaktadır. İddialara göre; dereye akan atık, dere üzerinde geniş bir atık tabakası oluşturmakta ve çevrede bulunan tarım arazilerini ve insan sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Bu bağlamda:

  1. Sarıçam ilçesinde bulunan konaklama merkezinin kapasitesi kaç kişidir? Merkezde şu anda kaç kişi barınmaktadır ve bu kişilerin yaş ve cinsiyete göre dağılımı nasıldır?
  2. Konaklama merkezinin içerisinde bulunan arıtma tesisinin yeterli olmadığı iddiası doğru mudur? Doğru ise bunun kampta barınan sığınmacıların sağlığını nasıl etkilemektedir?
  3. Konaklama merkezinde bulunan arıtma tesisinden tahliye edilen su ve katı atıkların Bolacalı Deresi ve civarında çevre kirliliğine neden olduğu iddiası doğru mudur?

Söz konusu iddia ile ilgili Bakanlığınızın başlattığı bir araştırma başlatılmış mıdır?

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Bulut: Sarıçam'daki çevre kirliliğine acil önlem alınsın
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ