10.06.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Kısacık: Yumurtalık ve Karataş’ta Balıkçılık Yeniden Hayat Bulacak!

Kısacık: Yumurtalık ve Karataş’ta Balıkçılık Yeniden Hayat Bulacak!
Lösev

Son Güncelleme 8 Mayıs 2023 by

Kısacık: Yumurtalık ve Karataş’ta Balıkçılık Yeniden Hayat Bulacak! CHP Adana Milletvekili Adayı ve DEVA Partisi Adana Kurucu İl Başkanı Sadullah Kısacık, seçim çalışmaları kapsamında Yumurtalık’taydı. DEVA Partisi İlçe Başkanlığını ziyaret eden Kısacık’ı, DEVA Partisi  Yumurtalık İlçe Başkanı Uğur Karataş, CHP İlçe Başkanı Erdinç Altıok ve partilerin teşkilat mensupları karşıladı. İlçe başkanları ve teşkilat mensuplarıyla bölgede yürütülmekte olan seçim ve sandık güvenliği konusunda bir toplantı gerçekleştiren Kısacık, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Toplantı sonrasında Atatürk Caddesi’nde esnafları ziyaret eden Kısacık, esnaf ve vatandaşların şikaytlerini dinleyerek vatandaşlarla sohbet etti. Kasap esnafına şarküteri ve dolaplarının büyük oranda boş olmasının nedenini soran Kısacık’a işletme sahipleri; “Zamlardan dolayı et fiyatlarının artmasıyla vatandaşlar daha az alışveriş yapmaya başladı. Bu nedenle sınırlı kesim yapıyoruz. Ayrıca kesimlik hayvan besleme maliyetleri çok yükseldi. Elimizdeki hayvanların bir kısmını satmak zorunda kalıyoruz”, yanıtı aldı. Atatürk Caddesi’nde esnaf ziyaretini tamamlayan Kısacık, Yumurtalık İskelesi Balıkçılar Barınağı’na ziyarette bulunarak, ilçede yaşayan balıkçılarla kıraathane buluşmasında bir araya geldi. Balıkçılar, Aday Kısacık’a yoğun ilgi göstererek şikayetlerini şu ifadelerle dile getirdi: “Yumurtalık Sahili yakınlarında sanayi tesislerinin artmasıyla bölgedeki balık hareketleri serbest av bölgesinden yasak bölgeye kaydı. Avlarımızda verimlilik düştü. Büyük balık avı durma noktasına geldi. Zararına da denize çıkmak istemiyoruz. Bir liman bölge başkanlığımız yok. Denizle alakası olmayan Ceyhan Liman Bölge Başkanlığı’nda işlemlerimiz güçlükle gerçekleştiriliyor. Çok ufak detaylarda bile bizlere onay verilmiyor. Denize açılamıyoruz. Denize attığımız ağlar serbest bölgede olmasına rağmen, tehlikeli görülerek BOTAŞ güvenlik yetkilileri tarafından toplanıyor.”

Balıkçıların sorunlarını dinleyen Kısacık, şu açıklamalarda bulundu: “Karataşlı bir ailenin evladı olarak, siz balıkçılarımızın tüm sorunlarının farkındayım. Birkaç gün önce Karataş’taydım. Yumurtalık’taki gibi daha geniş sebeplerle olmasa da balıkçılıkta artan maliyetler ve ürün fiyat dengesizliği Karataş’taki balıkçılarımız için de büyük sorun oluşturuyor. Kurulduğu günden bugüne DEVA Partisi olarak, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın liderliğinde, Türkiye’nin tüm sorunlarına acil reçete ve çözüm niteliği taşıyan 25 eylem planı ilan ettik. Bu planlarımızdan ‘Çevre ve İklim Değişikliği Eylem Planı’ ile denizlerimizi, akarsularımızı koruyacağımızı, bu sularda yetişen balık türlerimizi koruyacağımızı ve Adana’da ilan ettiğimiz ‘Tarım Eylem Planımız’ ile de balıkçılığımızın gelişmesi için atılması gereken temel adımları belirtmiştik. Şimdi bu temeli, Millet İttifakı olarak ilan etmiş olduğumuz Ortak Politikalar Mutabakat Metni’mizde daha da güçlendirdik. Siz değerli balıkçılarımızın en temel sorunları olan ‘envanter, balıkçı barınaklarının rehabilitasyonu, ürün etiketleme ve menşe, mazot desteği’ gibi konularda hızlı çözümler sağlayacağız. Tüm paydaşlarla birlikte Denizcilik Politikası ve Rekabetçi Denizcilik Yatırım Stratejisi hazırlayacak, deniz yetki alanlarını düzenleyecek bu belgede deniz emniyeti, deniz ticareti, deniz çevresinin korunması, deniz turizmi, denizaltı madenciliği, balıkçılık ve benzeri alanlarda temel ilkeleri ortaya koyarak uygulama birliği sağlayacağız. Liman ve tüm kıyı tesislerinin bütüncül bir yaklaşımla kuruluş, işletme ve idamesinde temel yaklaşım ve ilkeleri ortaya koyacak Kıyı Politika Belgesi ve Kıyı Master Planı hazırlayacağız. Bu çalışmalarla sektörünüzedeki tüm resmi ve uygulamlarda karşılaşmış olduğunuz zorulukları rahatlıkla aşacak, balıkçılık bölgemizin yeniden güçlü bir ekonomi faaliyeti haline gelecektir.”

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Alacağını alamadı evin önüne el yapımı bomba attı
Lösev
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ