Lösev
23.06.2024 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Geri dönüşüm malzemelerinden kıyafet defilesi düzenlediler

  • Adana'da / Güncel
  • 16 Şubat 2024
  • Geri dönüşüm malzemelerinden kıyafet defilesi düzenlediler için yorumlar kapalı
  • 93 KEZ OKUNDU
Geri dönüşüm malzemelerinden kıyafet defilesi düzenlediler

Son Güncelleme 16 Şubat 2024 by admin

Adana’da ‘Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Fuar ve Konferansı’ düzenlendi. Fuarda, kağıt, metal, plastik ve tekstil atıkları gibi ham maddeye dönüşen malzemelerden oluşturulan kıyafetler ‘Bir İleri Dönüşüm Defilesi’nde sergilendi.

 

Adana Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası ve Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi destekleriyle gerçekleştirilen etkinlik Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. Açılış töreninde konuşan Adana Valisi Yavuz Selim Köşger, Adana’nın geri dönüşüm sektöründe önemli bir yere sahip olduğunu aktardı. Vali Köşger, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre Türkiye’de geçen yıl 29,4 milyon tonu tehlikeli olmak üzere 109 milyon ton atık üretildiğini aktardı. Vali Köşger, “109 milyon ton atık ürettik ama bir taraftan da Adana başta olmak üzere Batı ülkelerinden tırnak içinde söylüyorum ’çöp’ ithal ediyoruz. Ayrıştırılmış atık ithal ediyoruz. Bu, aslında bizim için bir soru işareti, üzerinde durmamız gereken bir husus. Özellikle yerel yönetimlerimizin üzerinde durması gereken bir husus. Atık aynı zamanda ham madde, aynı zamanda doğal kaynak. Dönüştürmeyi bilirseniz atık dediğimiz şeylerin hepsi plastiği de metali de organik maddesi de faydalı bir şey, dönüştürülmesi lazım. Belediyelerimizin, yerel yönetimlerimizin bu konuda bir an önce aksiyon alması ve bu atıkları ayrıştırarak vahşi depolamadan vazgeçerek bunları ayrıştırıp doğal kaynak haline dönüştürmesi lazım. Bizim de bu ithalatı kesmemiz lazım. Yani 109 milyon ton atık üretiyoruz ülke olarak. Bunları ayrıştırmayı ve ham madde haline getirmeyi becerebilmemiz lazım” dedi.

 

Konuşmaların ardından kağıt, metal, plastik ve tekstil atıkları gibi ham maddeye dönüşen malzemelerden oluşturulan kıyafetler ‘Bir İleri Dönüşüm Defilesi’nde sergilendi. Fuar 17 Şubat’a kadar açık kalacak.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Otomobil iş yerine çarptı, o anlar kameraya yansıdı

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ