30.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Doğuştan işitme engelli çocuğun biyonik kulaklığı zarar gördü, duymaz hale geldi

  • Adana'da / Güncel / Ekonomi
  • 28 Kasım 2022
  • Doğuştan işitme engelli çocuğun biyonik kulaklığı zarar gördü, duymaz hale geldi için yorumlar kapalı
  • 91 KEZ OKUNDU
Doğuştan işitme engelli çocuğun biyonik kulaklığı zarar gördü, duymaz hale geldi

Son Güncelleme 28 Kasım 2022 by

Doğuştan işitme engelli çocuğun biyonik kulaklığı zarar gördü, duymaz hale geldi. Adana’da bir aylıkken tek gözü maviye dönüşen, doğuştan işitme engeli ve hiperaktive hastalığı bulunan 10 yaşındaki Emir Yıkılmaz’ın biyonik kulaklığı zarar gördü. Kulaklığı zarar gördüğü için işitme problemi de artan Emir’in, sesleri verimli duyamadığı için okula girmek istemediği aktarıldı. Anne Canan Yıkılmaz, biyonik kulaklığının tamiri için 8 bin TL istendiğini belirterek yardım istedi.

 

Adana’da Canan Yıkılmaz (42), kendi gibi çocuk felci geçiren ve işitme engeli olan Cemil Yıkılmaz (45) ile 13 yıl önce dünya evine girdi. Çiftin evliliğinden Gülşen (12) ve Emir (10) isimi iki çocukları oldu. 7. sınıfa giden Gülşen’in sağlık problemi bulunmazken, 4. sınıf öğrencisi Emir doğuştan işitme engelli olarak dünyaya geldi. Emir’in sol kulağına 1 yaşında, sağ kulağına ise 6 yaşında devlet tarafından ücretsiz biyonik kulak takıldı. İşitme engelinin yanı sıra hiperaktivite hastalığı da bulunan Emir’e yüzde 52 işitme engeli raporu verildi. Dikkat dağınıklığı ve hiperaktive olduğu için oğlu Emir’in cihazını koruyamadığını belirten Canan Yıkılmaz, ”Arkadaşlarıyla oynarken cihazına zarar vermiş. Biz cihazı İstanbul’a yolladık. Tamiri için 8 bin TL masraf çıktığı söylendi” dedi. Emir’in işitmediği için çok daha agresif olduğunu belirten anne Yıkılmaz, ”Okula 2 gün gitse 3 gün gitmiyor. Şuan tek kulağıyla duyduğu için ona da tam verimli ses gelemediği için okula gitmek istemediğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

Emir’in 1 yaşından beri işitme üzerine rehabilitasyona gittiğini söyleyen anne Yıkılmaz, ”Öğretmenler dil gelişimi olsun diye eve bir hayvan almamızı önerdi. Ördek, civciv ve balık aldık zamanında. Elimden gelen her şeyi yaptım. Bir komşumuz da ‘hediye ettiğimiz bir köpek var, almak ister misin?’ dedi. Ben çok korktuğum halde aldım ve 7 yıldır bizimle. Emir’in dil gelişiminde çok etkili oldu. Emir Şila’yı çok da seviyor” dedi.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Şimşek ve Kaplan Sezonu Açıyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ