30.09.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı

Ayhan Barut, gümrük müşavirleri için harekete geçti

  • Adana'da / Siyaset / Güncel
  • 24 Temmuz 2019
  • Ayhan Barut, gümrük müşavirleri için harekete geçti için yorumlar kapalı
  • 780 KEZ OKUNDU
Ayhan Barut, gümrük müşavirleri için harekete geçti

Son Güncelleme 24 Temmuz 2019 by

Ayhan Barut, gümrük müşavirleri için harekete geçti

“Gümrük Müşavirleri Odası derhal kurulmalıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, ‘dış ticaretin sigortası ve gümrüklerin güvencesi’ olarak nitelenen gümrük müşavirlerinin, ‘Gümrük Müşavirleri Odası kurulsun’ talebine destek verdi. ‘Gümrük Müşavirleri Odası’ kurulmasıyla ilgili 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan teklifin AKP’li milletvekillerinin önergesiyle çıkartılmasına tepki gösteren Ayhan Barut, Türkiye’nin en eski ve kurumsal mesleğinden birisini yapan gümrük müşavirlerine yönelik haksızlığın giderilmesini istedi.

“BÜYÜK HAKSIZLIK YAPILIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan Gümrük Müşavirleri Odası’nın kurulmasıyla ilgili bölümün AKP’li milletvekillerinin önergesiyle plandan çıkartıldığını anımsatan Ayhan Barut, “11. Kalkınma Planı’ndan sadece ‘Gümrük Müşavirleri Odası Kurulacaktır’ maddesinin çıkarılması ülkemizin 110 yıllık en eski kariyer mesleğine yapılan çok önemli bir haksızlıktır. Gümrük Müşavirleri Dernekleri, 4458 sayılı yasanın geçici 6’ncı maddesinde belirtilen kamu kurumu niteliğinde örgütlenme hakkını 20 yıldır sabırla beklemiş, bunun için gerekli tüm çalışmaları yapmış ancak bazı güç odaklarınca her defasında anlamsızca engellenmiştir. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre Dış Ticaret İşlemlerinin yüzde 92’sini gerçekleştiren gümrük müşavirlerinin haklarının yenmesine ve meslek örgütlerinin kurulmasının engellenmesine tepki gösteriyoruz” dedi.

“HER ZAMAN YANLARINDAYIZ”

Gümrük Müşavirleri Odası’nın kurulmasıyla ilgili sürecin derhal tamamlanması ve haklı talebin yerine getirilmesini isteyen Ayhan Barut, şunları kaydetti:
“Ekonomik ve siyasi kriz ortamında can cekişen ülke ekonomisinin kalkınması ve gelişmesi için dış ticaretin önemi ortadadır.  Bu kapsamda çok önemli rol üstlenen gümrük müşavirlerinin mesleki örgütlenmeye yönelik istemleri çok aciliyet taşıyor. Gümrük Müşavirleri’nin de tıpkı Mali Müşavirler Odası, Barolar Birliği, Noterler Birliği gibi bağımsız bir meslek kuruluşuna kavuşturulması şarttır. Ülke genelinde yaklaşık 100 bin kişilik istihdam sağlayan, Ticaret Bakanlığı’nın gümrük alanında çalışan personelinin neredeyse 5 katı çalışanı olan ve ülkemiz için önemli derecede katma değer yaratan ve dış ticaretin en önemli aktörleri olan gümrük müşavirlerinin  ‘Gümrük Müşavirleri Odası kurulsun’ talebini destekliyor, her koşulda ve her zaman yanlarında olduğumuzu duyuruyoruz.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  90 kişiye mezar olan apartmanın müteahhit ve mühendis birbirini suçladı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ