fbpx
21.03.2023 - Adanada.NET / Adana Haber, Adana Son Dakika Haberleri , Adana'nın Şehir Portalı
Adanada.NET

5 Ocak, bir haykırış, bir başkaldırı, bir destandır

  • Adana'da / Güncel
  • 04 Ocak 2023
  • 5 Ocak, bir haykırış, bir başkaldırı, bir destandır için yorumlar kapalı
  • 81 KEZ OKUNDU
5 Ocak, bir haykırış, bir başkaldırı, bir destandır
Lösev

Son Güncelleme 4 Ocak 2023 by admin

5 Ocak, bir haykırış, bir başkaldırı, bir destandır. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. Yıldönümünü kutladı. Yeni bir yıla girmenin yanı sıra Cumhuriyetin ikinci yüzyılına da adım atılan bu günlerde Adanalıların kahramanlık destanının daha çok önem kazandığını vurgulayan Dr. Şevkin, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda ve kurtuluş yıllarında yüreği vatan sevgisiyle atan, bu uğurda gözünü kırpmadan canını veren tüm Adanalı kahramanlarımızı sevgi ve saygıyla anıyorum” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu ve öngörüsüyle Türk milletinin, Adanalıların birliktelikle, kararlılıkla ve inançla vatan savunmasını elden bırakmadığını kaydeden Dr. Şevkin, “Bizlere emanet edilen Cumhuriyet meşalesini daima ileriye taşımak zorundayız. Geleceğimiz olan çocuklarımıza daha müreffeh bir Adana ve daha müreffeh bir Türkiye bırakmanın uğraşında olmalıyız” diye konuştu.

Yaşasın Adana, yaşasın Cumhuriyet

Ulu Önder Atatürk’ün, her yanı kuşatılmış bu topraklarda kurtuluşu esas kılmak ve Cumhuriyeti kurma fikrinin birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Adana topraklarından başladığına dikkat çeken CHP’li Dr. Müzeyyen Şevkin, “Kurtuluş ve Kuvayi Milliye ruhunu en iyi yansıtan Adanalıların kahramanlık destanlarıyla donanmış güzel yurdumuzun daha kıymetli, daha yaşanabilir, dünya ölçeğinde hep bir adım önde olabilmesi için yoğun emek harcamak durumundayız. Bir karış toprağın öneminin bilinciyle hareket eden, bu toprakları bize vatan eyleyen ecdadımızın anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Yaşasın Adana. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü, bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” sözüyle Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Adana’nın büyük öneminin bir kez daha altının çizildiğine dikkat çeken Dr. Şevkin, “Bu söz Adanamızın tarihteki misyonunu net olarak özetlemektedir. Adanalılar vatanperverdir. Adanalılar kadirşinastır. Ülkemizin varlığı, birliği ve bütünlüğü için kan akıtan Adanalı kahramanlarımız, şehit ve gazilerimiz daima kalbimizdeki yerini koruyacaktır” diye konuştu.

Diğer Haberler de ilgini çekebilir -->  Kahramanmaraş'ta düşen yangın söndürme uçağının enkazına ulaşıldı

Kurtuluşumuzun 101. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz

5 Ocak 1922’nin 101. yıldönümünü onur ve gururla kutladıklarını ifade eden Dr. Şevkin, bir haykırış, bir başkaldırı ve dünyaya örnek bir mücadeleyle Adana’nın bağımsızlığını sağlayan unutulmaz ataların bu mücadelelerinin ulus bilinciyle gelecek nesillere doğru ve düzenli aktarılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Lösev
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ