03.12.2021 - Adanada.NET / Adana'nın Şehir Portalı

Adana’da Kebap Tüketiminde Tarihi Düşüş

Adana’da Kebap Tüketiminde Tarihi Düşüş
Online Test Merkezi

Son Güncelleme 29 Nisan 2020 by admin

Kebabın başkentinti Adana’da Adana kebap tüketimi Covid-19 pandemisi sebebiyle %80’den fazla düşüş gösterdi.

Adana Kebapçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şefik Arslan, bu şekilde yüksek bir tüketim düşüşünün Adana tarihinde ilk kez olduğunu özellikle söyleyerek, “Kebapçı esnafı hiçbir zaman böyle uzun süre kapalı kalmadı” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından korona virüs salgınının engellenmesi amacıyla ülke genelinde bütün restoran, lokanta ve kafe gibi iş yerleri 17 Mart tarihi itibariyle kapılarına geçici olarak kilit vurmak zorunda kaldı. Restoranlar müşterilerine sadece paket ve gel-al sistemleri ile hizmet vermeye devam ederken, birçok iş yeri önlem amacıyla tamamen kapatmayı tercih etti. Bu tedbirler nedeniyle kebabın başkenti olarak bilinen Adana’da günlük olarak tüketilen et 30 tondan 5 tona düştü.

“Esnafın yüzde 80’i kapattı”

Adana Kebapçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şefik Arslan : “2 bin 200 civarında esnafımız var. Bunun yüzde 80’i tam kapalı. Yüzde 20’si de paket sipariş olarak çalışıyor. Ancak paket siparişte pek tutulmuyor. İnsanlar bu süreçte dışarıdan yemek yemeyi pek düşünmüyor” diye konuştu.

“İlk kez böyle düşüş yaşandı”

Et tüketimindeki bu miktarda bir düşüşün Adana tarihi boyunca görülmediğini savunan Arslan, “Kebapçı esnafı hiçbir zaman böyle uzun süre kapalı kalmadı. Ramazan Bayramı’nda bile kebapçılar kapatmazdı dükkanlarını. Bir tek Kurban Bayramı’nda kapatırlardı. Adana tarihinde ilk kez böyle hızlı bir düşüş yaşandı. Yüzde 80-85 civarında düştü tüketim” ifadelerini kullandı.

Kentte uzun yıllardır kebapçılık yapan ve dükkanını Ramazan ayı nedeniyle açan Yaşar Aydın kendisine göre tüketimin yüzde 90 oranında düştüğünü söyledi. Aydın, “Adana kebap olarak bilinir. Adana’da tüketilen etin yüzde 70-80’ı kebaba gidiyor gerisi yemeklerde tüketiliyor. Çoğu esnaf da kapalı olunca o etler de tüketilmiyor. Ülkelerden, şehirlerden insanlar kebap yemeye geliyordu. Herkes bu virüsün gitmesini bekliyor. İnşallah bir an önce bu virüs geçer ve insanlar misafirlerini bu kebap cennetinde ağırlar. Çünkü Adana kebap dedin mi üstüne başka bir yemek yok. Bu süreçte yapacak bir şey yok, bekleyeceğiz” dedi.

Bunu da okumak isteyebilirsin --->  Eğitime ve çocuklara harcanan para boşa gitmez
Fiyatuygun.com TR
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Pin It on Pinterest